Dzisiaj jest: 22 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Gala Nagród Starosty

Nagrody Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za rok 2017 zostały rozdane. 28 maja br. o godzinie 17:00 występem Edyty Cymer, laureatki Nagrody Starosty za rok 2016, rozpoczęła się tegoroczna gala.

Zebranych gości przywitał gospodarz spotkania, Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, który pogratulował wszystkim nagrodzonym osiągnięć. Galę uświetnili swoją obecnością m.in. Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Senator RP Arkadiusz Grabowski, Wicestarosta Będziński Sebastian Szaleniec, Członkowie Zarządu Powiatu Będzińskiego, Sekretarz Powiatu, włodarze Miast i Gmin Powiatu Będzińskiego, radni miast i gmin wraz z Przewodniczącymi Rady, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, naczelnicy i kierownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy instytucji kulturalnych, Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele stowarzyszeń, działających na terenie Powiatu Będzińskiego.

Laureaci Nagród Starosty otrzymali statuetki, dyplomy, a także pamiątkowe czeki na kwotę 2000 zł z rąk Starosty oraz Wicestarosty.

W tym roku nagrody otrzymali:
1.    Krzysztof Kozana - tancerz międzynarodowej klasy w tańcu towarzyskim. Uczestniczy w najbardziej prestiżowych turniejach tańca, współpracuje ze światowej sławy choreografami i tancerzami. Jest współzałożycielem Szkoły Tańca Akcent i Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego PERFECT. Przyczynia się do osiągnięć swoich podopiecznych, bierze udział w organizacji licznych konkursów i imprez tanecznych.
•    miejsca na podium w turniejach zagranicznych (Czechy, Słowacja),
•    podium w najważniejszych turniejach tańców standardowych, latynoamerykańskich w kraju,
•    zdobycie najwyższych klas w tańcach latynoamerykańskich i tańcach standardowych.

2.    Kamila Dróżdż - młoda wokalistka, bierze udział w koncertach w kraju i za granicą. Uzdolniona muzycznie odnosi liczne sukcesy:
•    III miejsce w Międzynarodowym Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie,
•    trzykrotnie zdobyta nagroda Grand Prix na Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w latach 2015, 2016, 2017

3.    Koło Gospodyń Wiejskich Boguchwałowice - całokształtem niemal 60-letniej działalności wybitnie przyczynia się do kulturalnego i społecznego rozwoju Gminy, pielęgnowania tradycji oraz ludowego folkloru. Członkinie Koła angażują się w organizowanie ważnych imprez dla miejscowości, gminy oraz powiatu.

4.    Zespół artystyczny „Tęcza” - działający od 2012 roku. Uświetnia swoją twórczością dożynki, zapusty, święta narodowe i uroczystości, przyczynia się do integracji mieszkańców i inicjuje również cykliczne wydarzenia, jak na przykład wieczór kolęd.
•    III miejsce w Regionalnym Festiwalu Pieśni Maryjnych w Strzyżowicach,
•    wyróżnienie na Festiwalu Twórczości Seniorów w Siewierzu,
•    II miejsce na XIII Świętojańskim Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych w Preczowie,
•    Udział w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Folkloriada Jurajska” w Żarkach.

5.    Stowarzyszenie Aktywny Wojkowicki Senior, które skupia ponad 80 osób z powiatu będzińskiego. Jego członkowie nieustannie zachęcają do aktywności, wspierają, współpracują z licznymi organizacjami, organizują duże wydarzenia dla seniorów, ich rodzin, Rad Seniorów, zaproszonych gości. W ramach działań ukierunkowanych na profilaktykę prozdrowotną, stowarzyszenie wprowadziło dla seniorów elementy terapii przez sztukę. Ważnym obszarem działalności stowarzyszenia jest Grupa Teatralna AGRAFKA.
Osiągnięcia:
•    I miejsce podczas IV Oświęcimskich Spotkań Artystycznych Seniorów za spektakl „Siostrzyczki”,
•    wyróżnienie na II Przeglądzie Teatrów Senioralnych w Hałcnowie za realizację teatralną „Hotel Palac”,
•    realizacja wielu projektów, m.in. „Spotkajmy się na ławeczce”, „Seniorzy w akcji”, „Sportowe czwartki AWS”.

W drugiej części gali odbyły się występy laureatów. Jako pierwsi wystąpili tancerze: Jakub Janus i Weronika Pielka, przygotowani przez Krzysztofa Kozanę ze Szkoły Tańca Akcent, którzy swoim dynamicznym i pełnym energii pokazem tańców latynoamerykańskich porwali publiczność. Następnie zaśpiewała Kamila Dróżdż, młoda, świetnie zapowiadająca się wokalistka, która zachęciła widownię do wspólnej zabawy.  KGW Boguchwałowice zaprezentowało się w repertuarze ludowym. Szczególną uwagę zwróciły kolorowe, tradycyjne stroje gospodyń. Następnie wystąpił Zespół Artystyczny „Tęcza”, który wykonał kilka pieśni biesiadnych, nagrodzonych gromkimi brawami. Finałem gali był fragment spektaklu teatralnego „Siostrzyczki”, w brawurowym wykonaniu działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach Grupy Teatralnej Agrafka.  Światowy Zakon Małych Sióstr z Chicago zaskoczył wszystkich niesamowitym poczuciem humoru, kostiumami i choreografią.
Gratulujemy laureatom! Zachęcamy do zgłaszania kolejnych kandydatów.

(jm)

Fot. Dawid Nawrocki