Dzisiaj jest: 17 maj 2022
Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Brunon

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Będzina, a także z uwagi na otrzymywane sygnały dotyczące oszustw dokonywanych tzw. „metodą na wnuczka” będzińscy policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich osób o czujność i rozsądek, zwracają się także ze szczególną prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed oszustwami dokonywanymi metodą "na krewnych", czy "na policjantów"

Proszę o zastosowanie się do policyjnych porad, które niewątpliwie pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami:

• Seniorze nie działaj pochopnie.Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, zakończ słowami: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".
  • Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje.
  • Koniecznie powiadom Policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od wnuczka nie był próbą oszustwa.
  • Pamiętaj zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
  • Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób

PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.