Dzisiaj jest: 22 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Powiatowy konkurs ekologiczny

Leśny ludek, przewodnik, architekt lasu oraz łowca oryginalnych zdjęć leśnych zwierząt to bohaterowie Powiatowego Konkursu Ekologicznego Moja Ziemia – Czysty Świat.

Celem kolejnej edycji konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o przyrodzie, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowanie postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Inspiracją do podjęcia ekologicznego wyzwania jest towarzysząca konkursowi myśl Jana Sztaudyngera – „Wycięty las szumi już tylko w nas”.

Tegoroczny konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Będzina i Starosty Będzińskiego. Adresatami konkursu są dzieci i młodzież z placówek oświatowych i ośrodków szkolno-wychowawczych powiatu będzińskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy konkursu: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprosili do współpracy miasta partnerskie Będzina (Kaisiadorys, Iżewsk, Tatabanya, Basse - Ham) oraz Powiat Jędrzejowski i Rejon Żydaczowski (Ukraina), partnerów Powiatu Będzińskiego.

Wśród zadań konkursowych adresowanych do najmłodszych uczestników znajduje się wykonanie pracy plastycznej prezentującej leśnego ludka. Pracę w formie książki przedstawiającej różne rodzaje drzew oraz roślin występujących w lasach mogą zaprezentować uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych. Z kolei młodzież gimnazjalna ma okazję wykazania się wiedzą i wyobraźnią projektując architekturę krajobrazu leśnego przedstawioną z perspektywy lotu ptaka. Interesujący się przyroda i fotografią licealiści maja jedyną okazję do zaprezentowania swoich pasji przesyłając na konkurs oryginalne zdjęcie zamieszkującego las zwierzaka.

Prace konkursowe z dopiskiem „konkurs ekologiczny” należy składać w terminie do 20 marca w oddziale dla dzieci i młodzieży lub sekretariacie będzińskiej biblioteki. Szczegółowe informacje w regulaminie.

źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie