Dzisiaj jest: 21 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Będzin: Dni rodzinne w muzeum

W dwa kolejne czwartki ferii zimowych – 5 i 12 lutego 2015 r - Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na zajęcia w ramach Dni rodzinnych w Muzeum Zagłębia.

Program organizowanych corocznie w okresie ferii zimowych bezpłatnych zajęć dla dzieci spędzających ten czas w mieście, obejmuje zwiedzanie obiektów, zajęcia warsztatowe, spotkania z muzealnikami, zajęcia i konkursy tematyczne związane z aktualnymi wystawami.

5 lutego muzeum zaprasza do Pałacu Mieroszewskich na spotkanie pod hasłem „Zagadki archeologiczne i etnograficzne, czyli mało znane realia z przeszłości dalszej i bliższej". O godzinie 10.00 rozpoczną się zajęcia z archeologiem, który opowie o zabytkach archeologicznych, czyli „skarbach" znalezionych w ziemi w trakcie prac wykopaliskowych oraz zapyta uczestników konkursu: Co to było? i Do czego to służyło? Podczas spotkania z etnografem dowiemy się: Jak dawniej dbano o higienę? Czym myto zęby i włosy, jak wyglądały dawniej sprzęty do prania i prasowania, do golenia się, czy układania włosów. Poznamy też dawne, sekretne sposoby na usunięcie plam. W części warsztatowej uczestnicy przygotują samodzielnie mydełka, które będą mogli zabrać do domu. Na koniec przewidziano zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Pałacu Mieroszewskich.

12 lutego na Zamku odbędą się kolejne zajęcia - „Tajemnice zamkowej kolekcji broni – Polowanie na gryfa". W programie spotkania znajdzie się m.in.: zwiedzanie ekspozycji zamkowej – wystaw „Dawna broń" „Z dziejów zamku i miasta" oraz wystawy czasowej „Halny w Będzinie" Następnie uczestnicy wezmą udział w konkursie związanym z dekoracjami przy broni myśliwskiej i sportowej, w którym będzie trzeba wykazać się spostrzegawczością. Spacer po Wzgórzu Zamkowym i zwiedzanie Podziemi Będzińskich zakończy tegoroczne zajęcia w ramach Dni Rodzinnych.

„Dni rodzinne ..." rozpoczynają się o godz. 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, grupa liczy ok. 25 – 30 osób. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży, organizatorom zależy jednak na tym, aby uczestniczyły w nich również osoby dorosłe.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie udziału pod nr tel. 32 267 77 07.

źródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie