Dzisiaj jest: 21 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Promocja kolejnej książki o Czeladzi!

Było rodzinnie i niezwykle nastrojowo – tak można najkrócej podsumować wieczór 22 stycznia w Muzeum Saturn w Czeladzi, który upłyną pod znakiem promocji najnowszego wydawnictwa, zatytułowanego „Miasto Czeladź w opowieściach legendarnych i historycznych".

Na publikację składa się zbiór siedmiu legend i opowiadań dotyczących naszego miasta, zebranych i spisanych przez Stanisława Jędrzejka – gawędziarza, dziejopisa, historyka, pasjonata przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego. Postać tego niezwykłego człowieka, którego 96-letnie życie pełne było niezwykłych wydarzeń, w które obfitowała historia XX wieku, przybliżyła gościom Stefania Lazar, pracownik Muzeum. O grozie dwóch przeżytych wojen światowych, totalitaryzmów, powstań śląskich, euforii z niepodległej II RP, niezwykłym darze pedagogicznych oraz narracyjnym, a także o magicznych dla autora miejscach mogliśmy się dowiedzieć z bogatej w fotografie prezentacji multimedialnej. O pracy nad powstawaniem czeladzkich legend, gromadzeniu i wyszukiwaniu informacji oraz ich źródłach opowiedziała dyrektor muzeum Iwona Szaleniec. Całe wydarzenie było tym bardziej wzruszające i pełne sentymentów, że uczestniczyła w nim Michalina Borowczyk-Jędrzejek, wdowa po Stanisławie Jędrzejku. Całość uświetniła recytacja liryki tego zagłębiowskiego twórcy w interpretacji Dariusza Wiktorowicza, znanego aktora teatralnego i telewizyjnego. Wśród utworów znalazł się zarówno poważny rapsod, odnoszący się do historii naszego kraju, jak i humorystyczne, przewrotne fraszki zawierające w sobie uniwersalne prawdy o nas samych.

Publikacja dostępna jest w siedzibie muzeum. Książka powinna być pozycją obowiązkową w biblioteczce każdego pasjonata historii miasta i regionu – nie tylko ze względu na niezwykłą narrację i talent gawędziarski autora, ale także na ciekawe ilustracje, opracowane przez Teresę Strojniak.

źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi