Dzisiaj jest: 21 styczeń 2022
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Jubileusz Oddziału Opieki Paliatywnej powiatowego szpitala

Koncert chóru Vox Cordis i występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 i 10 w Będzinie uświetniły uroczystość obchodów piętnastolecia istnienia Oddziału Opieki Paliatywnej Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Gdy powstawał w 2000 roku, był pierwszą tego rodzaju publiczną placówką w Zagłębiu i południowej Polsce. Na początku liczył dziesięć łóżek. W chwili obecnej może na nim przebywać równocześnie szesnastu pacjentów w terminalnym stadium choroby nowotworowej. I choć potrzeby są oczywiście dużo większe, a możliwości finansowe ograniczone, to prowadzona tu działalność jest nieustannie rozwijana.

Wkrótce później powstało Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja", utworzone z inicjatywy dr Tatiany Pietrzyńskiej, kierownika oddziału. Pełni ono funkcję wspierającą prowadzoną tu działalność. I to właśnie stowarzyszenie organizuje doroczne koncerty charytatywne połączone z licytacją obrazów, z której dochód przeznaczany jest m.in. na zakup sprzętu do oddziału, zaopatrzenia medycznego i świątecznych upominków dla podopiecznych.

W połowie 2014 roku utworzono przy oddziale poradnię paliatywną i domowe hospicjum. W 2013 roku siedzibę oddziału przeniesiono z Będzina do Czeladzi. Od samego początku poza tradycyjnym leczeniem duży nacisk kładziony jest tu na rehabilitację osób nieuleczalnie chorych, a także pomoc psychologiczną i opiekę duchową.

Wśród gości tegorocznego koncertu, który odbył się w piątek 23 stycznia w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie znaleźli się podopieczni i ich najbliżsi, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu będzińskiego, duchowni, a także przyjaciele SOP "Nadzieja" z innych organizacji. Życzenia na ręce organizatorów złożył również obecny na koncercie poseł Waldemar Andzel.

Po zaciętej licytacji jeden z obrazów trafił również do rąk Roberta Szpindy, członka zarządu powiatu. Trzy akwarele wylicytowała również radna powiatu Katarzyna Maciejewska.

Krzysztof Kozieł