Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

XXI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

W wypełnionym po brzegi publicznością kościele pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie po raz kolejny zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Początek stycznia od ponad dwudziestu lat kojarzony jest już nierozłącznie z Międzynarodowym Festiwalem Kolęd i Pastorałek. O rozmachu przedsięwzięcia świadczy chociażby liczba biorących w nim udział wykonawców. W tegorocznych eliminacjach, w prawie czterdziestu ośrodkach w kraju i za granicą wzięło udział 1,7 tys. zespołów! W samych tylko przesłuchaniach finałowych w Będzinie wzięły udział 32 zespoły, czyli ponad 1400 osób. O skali trudności, przed jakimi stanęło profesjonalne jury oceniające laureatów można było przekonać się w trakcie koncertu. Ogromnie zróżnicowany repertuar (w tym roku można było podziwiać m.in. wykonania chóralne, aranżacje folklorystyczne i jazzowe) jest jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu. Wydarzeniu patronuje postać śp. ks. kan. Kazimierza Szwarlika.

- Ogromne słowa uznania i podziękowań należą się organizatorom festiwalu – Fundacji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek na czele z ks. Piotrem Pilśniakiem. Również bez wsparcia stu wolontariuszy i wielu ludzi dobrej woli nie byłoby nam dane przeżywać dziś tak wielu chwil wzruszeń – powiedział starosta będziński Arkadiusz Watoła, który był jednym z honorowych patronów tegorocznego festiwalu.

Grand Prix XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek wywalczyła Kinga Kowalkowska z Gorzewa. Symboliczny czek na kwotę 2 tys. zł z rąk starosty będzińskiego odebrał Zespół Folklorystyczny „PTOSZKOWIOKI" z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 w Ptaszkowej (zdobywcy 1. miejsca w kategorii dziecięcych zespołów folklorystycznych). Nagroda od wicestarosty Emila Bystrowskiego (1,5 tys. zł) powędrowała z kolei do Licealnego Chóru Kameralnego „TUTTI" z Zawiercia – zwycięzców w kategorii chórów młodzieżowych. Pełny protokół festiwalu dostępny jest na stronie internetowej organizatora.

Krzysztof Kozieł