Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021
Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

Wkrótce rusza kwalifikacja wojskowa

Od 2 lutego do 5 marca 2015 roku na terenie powiatu będzińskiego przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.

Obowiązek stawienia się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień dotyczy wszystkich 19-letnich mężczyzn z terenu powiatu oraz innych grup osób wymienionych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2015 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1595).

Kwalifikacja wojskowa obejmuje następujące czynności w odniesieniu do osób podlegających obowiązkowi stawiennictwa: sprawdzenie tożsamości, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, założenie lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji, wydanie wojskowych dokumentów osobistych, przeniesienie do rezerwy, przygotowanie rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.

Miejscem przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej będzie budynek Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie przy ulicy Promyka 26 w Będzinie. Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności A-zdolny do czynnej służby wojskowej lub D-niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Pozostałe orzekane kategorie wiążą się z czasową niezdolnością do czynnej służby wojskowej bądź trwałą i całkowitą niezdolnością do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej są o niej informowane obwieszczeniami wywieszonymi na terenie miast i gmin oraz wezwaniami imiennymi, przesłanymi przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego bądź pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. W przypadku zaistnienia ważnych przyczyn, uniemożliwiających stawienie się w określonym terminie, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza osobie inny termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Warunkiem zmiany terminu jest zawiadomienie o zaistniałych przeszkodach organ wzywający do dnia wyznaczonego w wezwaniu imiennym do kwalifikacji wojskowej.

źródło: Biuro Ochrony Informacji Niejawnych SP w Będzinie