Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Ruszyła kampania informacyjna Komisji Nadzoru Finansowego

W okresie spowolnienia gospodarczego i niskich stóp procentowych istnieje pokusa osiągania ponadprzeciętnych zysków. Dlatego na rynku pojawiają się oferty wzbudzające podejrzenie legalności ich oferowania.

Brak odpowiedniej wiedzy i źródeł weryfikacji informacji może doprowadzić do problemów finansowych.

Zanim podejmiesz decyzję finansową i wybierzesz firmę, której chcesz powierzyć swoje środki, sprawdź legalność jej działania oraz bezpieczeństwo lokowanych środków. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zachęca do weryfikacji podmiotów rynku finansowego w rejestrach dostępnych na stronach internetowych KNF oraz sprawdzenie, czy powierzone im środki podlegają publicznemu systemowi gwarantowania. Istotnym źródłem informacji jest również lista ostrzeżeń publicznych, na której umieszczone są podmioty prowadzące działalność bez odpowiedniej licencji KNF. Na takie firmy klient powinien szczególnie uważać, bowiem istnieje wobec nich podejrzenie prowadzenia działalności niezgodnej z przepisami prawa.

Pamiętaj, że ryzyko jest stale obecne w gospodarce. Nadzorowane instytucje finansowe są samodzielnymi podmiotami gospodarczymi dążącymi do osiągnięcia zysku i zarządzającymi ryzykiem. Na stronie KNF możesz znaleźć informacje o sytuacji i ryzyku w poszczególnych nadzorowanych sektorach. Pamiętaj jednak, że nadzór KNF nie zwalnia z odpowiedzialności za samodzielne decyzje ani instytucji finansowych, ani ich klientów.

Nie wszystko złoto, co się świeci. Sprawdź, komu powierzasz swoje pieniądze!

źródło: www.knf.gov.pl