Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Ogłoszenie o przetargu

Starosta Będziński

wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej

ma mocy art. 38 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami

(j.t. Dz. U. z 2010r. Nr 102 poz. 651 z późn. zm.)

ogłasza

przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości
stanowiącej własność Skarbu Państwa

I. Nieruchomość niezabudowana stanowiąca własność Skarbu Państwa, usytuowana w Wojkowicach Kościelnych gm. Siewierz, ozn. nr działki 866/1 k.m. 9 obręb Wojkowice Kościelne o pow. 1531 m kw. opisana w księdze wieczystej nr CZ1Z/00046059/4 prowadzonej w Sądzie Rejonowym w Zawierciu.

Nieruchomość stanowi samodzielną działkę w kształcie trójkąta. Od północnego-zachodu graniczy z terenami nieużytkowanymi, od wschodu z drogą krajową nr 1, od zachodu z terenami zabudowanymi budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Dojazd do nieruchomości poprzez ul. Podwarpie, brak bezpośredniego włączenia się do trasy drogi krajowej nr 1. Istnieje możliwość doprowadzenia do działki wody, napowietrznej energii elektrycznej oraz gazociągu z ul. Podwarpie. Przez działkę nie przebiega żadne kolidujące uzbrojenie.

Zgodnie z ustaleniami „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla przebiegu drogi ekspresowej na odcinku Pyrzowice – Podwarpie w Gminie Siewierz” działka nr 866/1 położona jest na terenie oznaczonym w planie symbolami:

OMnU – Tereny zabudowy mieszkaniowo usługowej wymagające realizacji urządzeń ochronnych

Dopuszcza się realizację:

- obiektów usługowych handlu, gastronomii i rzemiosła nieprodukcyjnego, nieuciążliwych dla mieszkańców,

- łączenie funkcji  usługowych i mieszkaniowych w jednym obiekcie,

- realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej związanych z obsługą obszaru objętego planem,

- realizację dróg dojazdowych, parkingów i garaży niezbędnych do obsługi zabudowy mieszkaniowej i usługowej.

KGP 2/2 – Tereny komunikacji drogi głównej

Przebieg drogi głównej, krajowej, o znaczeniu ponadlokalnym – DK-86, DK-1.

Cena wywoławcza nieruchomości została ustalona na kwotę 144 000,00 zł
(słownie: sto czterdzieści cztery tysiące złotych) + 23% podatek VAT

Wadium w wysokości 14 400,00  (słownie: czternaście tysięcy czterysta złotych 00/100) winno zostać wniesione na rachunek Starostwa Powiatowego w Będzinie BANK SPÓŁDZIELCZY W BĘDZINIE Nr 59 8438 0001 0020 0656 2000 0120  najpóźniej do dnia 8.05.2014r.

Za wniesienie wadium w terminie  uważa się wpływ środków na konto Starostwa.

II. Przepisy ogólne

Nieruchomość jest  wolna od obciążeń i praw osób trzecich nie ujawnionych w księgach wieczystych oraz nie ma w stosunku do niej zobowiązań.

Oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym nieruchomości przez uczestnika przetargu podlega przedłożeniu komisji przetargowej w dniu przetargu.

Wadium może być wnoszone w pieniądzu, obligacjach Skarbu Państwa lub papierach wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego. Komisja przetargowa przed otwarciem przetargu stwierdza wniesienie wadium przez uczestników przetargu.

Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Wadium wniesione w innej formie niż w pieniądzu, przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, podlega zwrotowi niezwłocznie po wpłaceniu kwoty równej cenie nabycia nieruchomości.

Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zostanie zwrócone niezwłocznie, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia odwołania, zamknięcia, unieważnienia lub zakończenia wynikiem negatywnym przetargu. Oświadczenie uczestnika przetargu o numerze rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu wadium, podlega przedłożeniu komisji przetargowej w dniu przetargu.

Z obowiązku wpłaty wadium mogą zostać zwolnione osoby uprawnione do otrzymania ekwiwalentu za mienie pozostawione poza granicami kraju, jeżeli zobowiążą się na piśmie do wpłacenia kwoty równej wadium, zastrzeżonemu wobec pozostałych uczestników przetargu, w razie uchylenia się od zawarcia umowy (formularz deklaracji dostępny w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ulicy Krasickiego 17 pokój 124). Oświadczenie to winno zostać złożone w siedzibie Starostwa przed upływem terminu wpłaty wadium. Warunkiem dopuszczenia do przetargu ww. osób jest przedstawienie oryginalnej decyzji o posiadaniu uprawnień.

Należność płatna jest w PLN na rachunek wskazany przez organizatora przetargu przed zawarciem umowy przenoszącej własność. W razie uchylenia się od zawarcia umowy, wadium nie podlega zwrotowi.

Przetarg nieruchomości odbędzie się w dniu 14.05.2014r. o godz. 10:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie, ul. Krasickiego 17, pokój 118, I piętro.

Koszty sporządzenia i wykonania umowy sprzedaży poniesie kupujący.

Uczestnicy biorą udział w przetargu osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo, upoważniające do działania na każdym etapie postępowania przetargowego, wymaga formy pisemnej (aktu notarialnego). Małżonkowie biorą udział w przetargu osobiście lub okazując pełnomocnictwo współmałżonka zawierające zgodę na odpłatne nabycie nieruchomości. Przedstawiciele osób prawnych winni posiadać odpowiedni dokument upoważniający je do składania oświadczeń woli w imieniu tych osób (wspólników).

Starosta Będziński zastrzega sobie prawo do:

-odwołania przetargu z uzasadnionej przyczyny przez ogłoszenie w tych samych środkach przekazu,

-odstąpienia od zawarcia umowy, jeżeli osoba wyłoniona z przetargu jako nabywca nieruchomości nie stawi się bez usprawiedliwienia w wyznaczonym zawiadomieniem miejscu i terminie, celem podpisania umowy sprzedaży. W tym przypadku wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.

Wszelkich dodatkowych informacji udziela się w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Będzinie, ul. Krasickiego 17, I piętro, pokój 124, tel. 032 3680783.