Dzisiaj jest: 6 maj 2021
Imieniny obchodzą: Judyta, Jan, Jurand

Jubileuszowy festiwal za nami!

Aż trzy zespoły z powiatu będzińskiego znalazły się w gronie nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który zakończył się 19 stycznia w Będzinie.

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie, gdzie tradycyjnie odbył się koncert finałowy festiwalu, jak każdego roku wypełnione było do ostatniego miejsca. Wspaniałą reżyserię wydarzenia zapewnił Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Festiwal zakończył się wielkim sukcesem zespołów z terenu powiatu będzińskiego. Trzecie miejsce w kategorii "zespoły parafialne" zdobył chór Cantamus Domino, działający przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Z kolei zespoły: „ToMiNo” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach oraz  „SERDUSZKA” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach zdobyły odpowiednio trzecie i drugie miejsca w kategorii dziecięcej.

- Zadziwia nas nieustannie ten, łączący wszystkie pokolenia, festiwalowy fenomen - napisał w liście do uczestników i festiwalowej publiczności starosta będziński Krzysztof Malczewski - Z każdym rokiem powiększa się znacząco grono festiwalowych przyjaciół, dziś już międzynarodowe. Siłę swoją czerpie on z mocy polskiej tradycji, tak pięknie obecnej w kolędach i pastorałkach - dodał.

W składzie festiwalowego jury znalazły się prawdziwe autorytety: dr Michał Sławecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytet Muzyczny im. F. Szopena w Warszawie), prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) i ks. dr Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Festiwal to dziś uznana marka nie tylko w Polsce, gdzie znajduje się blisko czterdzieści ośrodków eliminacyjnych. Kilka z nich mieści się poza granicami kraju. Na przesłuchanie do kolejnych edycji zgłasza się 2 tys podmiotów wykonawczych, co daje około 20 tys. uczestników!

- Serdecznie gratuluję Chórowi Cantamus Domino, zespołowi „ToMiNo” oraz zespołowi „SERDUSZKA” - mówi obecny na koncercie finałowym Rafał Adamczyk, wicestarosta będziński - Ten niewątpliwy sukces świadczy najwyraźniej o tym, że tradycje muzyczne w naszym powiecie są jednym z jego ogromnych atutów. Jak widać, nie brakuje tu prawdziwych perełek, również wśród najmłodszych mieszkańców - podsumowuje.

Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przypadło Chórowi mieszanemu „KRAJ RODZINNY z Domu Polskiego w Baranowiczach na Białorusi.

Krzysztof Kozieł