Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2017
Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Kościół parafialny p.w. św. Marcina i Doroty w Wojkowicach Kościelnych

Został wzniesiony w XIII wieku, a następnie przebudowany. Kościół jest murowany, tynkowany, posiada romańską metrykę, bowiem pochodzi w pierwotnej postaci z lat 1200-1229, kiedy to został zbudowany przez ówczesnego właściciela wsi, pochodzącego z rodu Nowina.. Parafię erygował biskup krakowski Iwo Odrową.

Z okresu tego pozostało prezbiterium. W XV w. świątynia została przebudowana i powiększona. Kolejne prace miały miejsce w XVII w. kiedy dobudowano dwie kaplice, z których jedna Baltazara Rzuchowskiego powstała przed 1625 r. W celu powiększenia kościoła w XVIII w. dobudowano jeszcze jedną kaplicę oraz kruchtę.

W 1945 r. na skutek działań wojennych została zniszczona wieża i dach. W dwa lata później usunięto zniszczenia wojenne. W 1950 r. kościół otrzymał nową polichromię, odnowiono też ołtarze. W wyniku wielokrotnych przekształceń, aktualnie świątynia nie ma wyraźnych cech stylowych. Najstarszą jej częścią jest romańskie prostokątne prezbiterium, zbudowane z ciosów kamiennych, dawna zachrystia po stronie północnej i niewielka partia nawy.

Ozdobą kościoła jest gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzący z lat 1440-1450, znajdujący się obecnie w ołtarzu głównym, przy dawnym wejściu na teren kościoła od strony obecnej trasy DK1 zachowało się piękne kamienne zwieńczenie murku.

Odpusty z udziałem kierowców odbywają się tu w dniu 31 maja.

Współrzędne geograficzne: 50° 24' 40" N; 19° 12' 15" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02