Dzisiaj jest: 29 kwiecień 2017
Imieniny obchodzą: Piotr, Robert, Bogusław

Rynek – średniowieczny układ urbanistyczny

Wytyczony podczas lokacji miasta Siewierza w 1276 r. stanowił jego centrum handlowe i polityczne. Od 1523 do 1870 r. na środku rynku stał ratusz – siedziba władz miasta. Większość zabudowy rynku do pierwszej połowy XX w. była drewniana, za wyjątkiem ratusza i czterech kamienic wzniesionych w XVII i XVIII w.

Jedną z nich jest kamienica mieszczańska (nr 22) pochodząca z XVIII w. Dawniej mieścił się w niej zajazd w którym nocował min. Napoleon Bonaparte i car Rosji Aleksander. W skład średniowiecznego układu urbanistycznego – oprócz Rynku wchodzą również wraz z zewnętrzną w stosunku do centrum zabudową ulice: Marszałka Piłsudskiego, teren kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Macieja Apostoła, droga do zamku, ul. Kościuszki, ulica oddzielająca południowy kwartał przyrynkowy, ul. Długosza i Plac Strażacki wraz z obustronną zabudową i parcelami wylotów ulic: Ludowej i Krakowskiej, ul. Bytomskiej oraz ul. Częstochowskiej.

W 2008 r. i w 2009 r. dokonano rewitalizacji Rynku w Siewierzu. Przed wykonaniem robót przeprowadzono badania georadarowe oraz badania archeologiczne płyty Rynku w wyniku których odkryto fundamenty dawnego ratusza. Jednym z elementów rewitalizacji była wymiana płyty rynku oraz ustawienie fontanny „Siewierskie Panny” w 2009 roku.

Współrzędne geograficzne: 50° 28' 7" N; 19° 14' 11" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02