Dzisiaj jest: 24 czerwiec 2017
Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Kościół p.w. Wszystkich Świętych z XIX wieku w Siemoni

Pierwsze zapisane wiadomości dotyczące kościoła pochodzą z roku 1223. Świątynia powstała staraniem piastowskich książąt śląskich. W dwa lata później kościół już jako parafialny został erygowany przez biskupa krakowskiego Iwo Szawłowicza Odrowąża. Przywileje siemońskiemu kościołowi zatwierdził książę opolski Kazimierz XIII.

Co ciekawe Parafia w Siemoni (do której kościół należał) utworzona została w 1225 roku i należała wówczas do dekanatu sławkowskiego, od początku XIV w. do bytomskiego (przez pewien czas w połowie XIV wieku istniał samodzielny dekanat siemoński), zaś od 1589 do siewierskiego. Po jego likwidacji weszła w skład dekanatu będzińskiego, do którego należała do zakończenia pierwszej wojny światowej. Następnie do dekanatu sączowskiego i wojkowickiego, a obecnie znów pozostaje w składzie XII Dekanatu św. Jakuba Ap. w Sączowie.

Pierwszy, drewniany kościół z 1223 spłonął prawdopodobnie podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Na jego miejscu postawiono kościół murowany, a obecny budynek kościoła pochodzi z roku 1881. Jest to kościół trójnawowy, z jedną wieżą i wieżyczką sygnaturki w stylu neoromańskim. Obok kościoła znajduje się bardzo stary liczący 700 lat cmentarz. Dużej klasy zabytkami są niektóre elementy wyposażenia kościoła: barokowy krucyfiks z XVIII wieku, szafa zakrystialna z przełomu XVII i XVIII wieku, bogato zdobione naczynia liturgiczne. Świątynie można zwiedzać przed oraz po każdych nabożeństwach i mszach świętych odprawianych w kościele.

Współrzędne geograficzne: 50° 25' 11" N; 19° 3' 11" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02