Dzisiaj jest: 21 lipiec 2017
Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Układ urbanistyczny miasta wraz ze Wzgórzem Zamkowym

Będzin jest jednym z najstarszych miast województwa śląskiego i małopolski, prawa miejskie nadane zostały mu w XIV wieku. Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Będzina sięgają jednak znacznie dalej.

W IX w. na miejscu obecnego zamku na nad- przemszańskim wzgórzu wzniesiono gród obronny, który strzegł prastarego szlaku handlowego z Kijowa przez Kraków na Śląsk i do Norymbergi. Najstarsza wzmianka o wsi Będzin pochodzi z 1301 r. W latach czterdziestych XIV w. powstaje miasto na prawie polskim (na pewno miasto istniało w 1349 r.). Kazimierz Wielki na miejscu grodu wzniósł kamienną warownię, a osadę targową 5 sierpnia 1358 r. podniósł do rangi miasta na prawie niemieckim (prawo magdeburskie) i otoczył ją kamiennymi murami. Pierwszym znanym wójtem był Hinko zwany Ethiopusem. Miasto swój największy rozkwit przeżywało w epoce jagiellońskiej (XVI w.), dzięki licznym przywilejom królewskim (np. prawo składu soli z 1484 r.).

W 1565 r. Zygmunt August zezwolił na organizację pięciu targów rocznie, których tradycja przetrwała do dziś. W 1655 r. miasto i zamek niszczy najazd szwedzki, Będzin przeżywa najpoważniejszy upadek gospodarczy.

Foto: www.zamki.pl

Będzin był też świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj prowadzono rozmowy pokojowe pomiędzy Rzeczpospolitą a krajami habsburskimi, których wynikiem był traktat będzińsko-bytomski. Na jego mocy Habsburgowie zrzekli się pretensji do tronu polskiego i uznali Zygmunta III Wazę za prawowitego króla Polski.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A 810/67 z dnia 18 II 1969 (województwo katowickie)

Koordynaty GPS:  50° 21’ 5” N; 19° 5’ 57” E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02