Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Grupa harcerzy z Hufca Ziemi Będzińskiej ZHP przekazała dziś staroście Arkadiuszowi Watole – wraz ze świątecznymi życzeniami – Betlejemskie Światełko Pokoju.

Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło do Starostwa

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w tym wyjątkowym, międzynarodowym przedsięwzięciu od 1991 roku. A skąd światełko w naszym kraju? Zgodnie z tradycją, każdego roku odbierane jest ono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, skąd trafia do Wiednia. Tam, podczas specjalnego ekumenicznego spotkania - na tydzień przed świętami – przekazywane jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom europejskich organizacji skautowych.

Symbolika całego przedsięwzięcia jest szczególna, głównie ze względu na sytuację polityczną w Betlejem. To właśnie z targanego dziś konfliktami miejsca narodzin Chrystusa roznosi się za pośrednictwem światełka na cały świat przesłanie pokoju.

W Polsce światełko trafia najpierw do Krakowa i Częstochowy, skąd harcerki i harcerze roznoszą je do instytucji, organizacji i osób, którym jego symbolika jest szczególnie bliska. Z Polski ogień z betlejemskiej groty przekazywany jest dalej na wschód Europy.

Krzysztof Kozieł
(więcej informacji na stronie Betlejemskiego Światełka Pokoju)