Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2020
Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Wojkowicach wrócili właśnie z kolejnego spotkania roboczego w ramach programu Comenius.

Wojkowiccy licealiści na Costa del Sol

Tym razem w słonecznej Hiszpanii zajmowali się problemem masowej turystyki i jej wpływem na środowisko naturalne. Odwiedzili miejscowość San Pedro Alcantara na wybrzeżu Costa del Sol.

Dotychczasowe efekty projektu i poziom zaangażowania jego uczestników przechodzą najśmielsze oczekiwania organizatorów. Program spotkania, które zakończyło się 17 listopada, był bardzo intensywny – uczniowie ze szkół partnerskich z Hiszpanii, Belgii i Włoch spotykali się między innym z ekspertami z Parku Ekologicznego „Trzy ogrody", którzy przedstawili sytuację zanieczyszczenia wody i gleby na terenach silnie rozbudowanych turystycznie. Młodzież dowiedziała się, jak budowa hoteli, basenów i pól golfowych prowadzi do gwałtownego wzrostu produkcji ścieków, które zanieczyszczają morza i jeziora otaczające bazy turystyczne. O tym, jak bardzo szkodzą one florze i faunie zostali z kolei poinformowani przez pracowników Akwarium Sea Life w Benalmádena. Zanieczyszczenia te prowadzą do poważnych uszkodzeń raf koralowych oraz powodują niedobór tlenu w ekosystemach wodnych. Bezpośrednim następstwem niedotlenienia jest uśmiercenie ryb, co prowadzi do zmniejszenia ich ilości oraz do zaburzeń w ekosystemie.

O zagrożeniu pożarami wywołanymi przez turystów opowiedzieli natomiast zawodowi strażacy z Marbelli. Ciepłe przyjęcie zgotowały wojkowickim licealistom władze Marbelli, gdzie dyrektor Departamentu do Spraw Ochrony Środowiska opowiedział o problemie zaśmiecania przez turystów kurortów, a w szczególności plaż na Costa del Sol. Przedstawił również programy i kampanie zapobiegające tym działaniom. Każde spotkanie z ekspertami zostało sfilmowane przez uczniów, a wywiady zostaną przetłumaczone na język angielski.

Założeniem projektu jest jego audiowizualny charakter, dlatego też uczniowie nagrali w twierdzy Alcazaba w Maladze teledysk, gdzie wśród turystów tańczyli, propagując przy tym treści proekologiczne Również na plaży w Cabopino nagrywali film, traktujący o problemie dewastacji wybrzeży hiszpańskich. Zgodnie z założeniami projektu pozostanie tylko postprodukcja i wszystkie materiały filmowe będą gotowe na kolejne spotkanie, tym razem w Belgii. Tam zajmiemy się nadmierną urbanizacją.

Ostatni dzień upłynął na podsumowaniu dotychczasowych działań – wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli materiały multimedialne nagrane w Polsce oraz otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Jak podkreślali uczestnicy, cały tydzień był pracowity, ale dawał też dużo radości wynikającej z integracji międzykulturowej. Młodzież mogła szlifować zarówno język angielski, jak i hiszpański. Przekonali się, że wspólna realizacja programu bardzo zbliża, a młodzież mimo dzielących ich kilometrów ma te same pasje i zainteresowania. Spotkanie zrodziło wiele wartościowych przyjaźni i dlatego przy pożegnaniu nie obyło się bez łez.

Anna Gajdka
koordynator projektu