Dzisiaj jest: 15 grudzień 2017
Imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian

„Dwieście procent miłości" – to kolejny projekt powiatowego Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie. Tym razem adresowany jest on do dzieci, postawionych w sytuacji rozpadu związku rodziców.

Jak pomóc dziecku przetrwać rozstanie rodziców?

Schemat wygląda w wielu przypadkach podobnie. Rozwód lub rozstanie i dziecko, które nie potrafi sobie z tą sytuacją poradzić.

- Sytuacja jest ogromnie trudna, szczególnie w pierwszej fazie po rozstaniu się rodziców. Często takie dzieci nie są rozumiane przez otoczenie. Mogą być odbierane jako nerwowe, agresywne, a to tylko objaw, manifestacja problemu, który jest w dziecku i wynika z rozpadu związku rodziców. Do tego dochodzi jeszcze problem nowego partnera rodzica, który nie jest na przykład przez dziecko akceptowany. Owocem tego wszystkiego są też lęki, nerwice i mur wzajemnej niechęci. Ponieważ coraz częściej tego typu sytuacje są nam zgłaszane przez rodziców i szkoły, postanowiliśmy uruchomić specjalny program, adresowany właśnie do dzieci. Chcemy pomóc im uporać się z tym problemem – mówi Halina Kuraś, kierownik powiatowego Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie.

Projekt składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich obejmuje indywidualne spotkania z dzieckiem, w ścisłym kontakcie z rodzicami. Drugim etapem są warsztaty w kilkuosobowych grupach, dobranych według wieku dzieci. Co ważne, ośrodek chce w ramach tego programu w równym stopniu pomagać tak dzieciom, jak i ich rodzicom. – Bywa tak, że to rodzic mówi: tracę kontakt z dzieckiem, dziecko nie chce mnie widzieć, przestało się odzywać, obwinia mnie o rozpad związku. I właśnie tego typu problemy staramy się, wspólnie rozwiązywać w trakcie sesji i podczas warsztatów oferowanych w ramach naszego programu – opowiada Halina Kuraś.

Jak zgłosić chęć udziału w projekcie? Najlepiej uczynić to telefonicznie (nr tel. 32 267 43 52) lub osobiście w siedzibie Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie, ul. Ignacego Krasickiego 17.

Krzysztof Kozieł