Dzisiaj jest: 23 maj 2017
Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Będzińscy artyści w Jędrzejowie

W ramach przedsięwzięcia "Powiat Będziński w Jędrzejowie" 30 marca otwarta została wystawa malarstwa rodziny artystów: Romualda Korusa, Doroty Korus i Zuzanny Spyrki – reprezentantów trzech pokoleń będzińskich twórców.

Przedstawiciele będzińskiego powiatu na czele z wicestarostą będzińskim Adamem Lazarem oraz członkiem Zarządu Powiatu Januszem Śledzikiem przyjechali do Jędrzejowa na zaproszenie starosty Edmunda Kaczmarka. W ramach wizyty w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie otwarto wystawę będzińskich artystów. Najważniejszym celem spotkania było nawiązanie wzajemnej współpracy kulturalnej. Ustalono, że – w ramach wymiany kulturalnej – artyści z powiatu będzińskiego wystąpią podczas Jędrzejowskiego Święta Kłosa, które odbędzie się 20 maja w Jędrzejowie. Twórcy ziemi jędrzejowskiej będą z kolei gościć w Będzinie podczas masowych imprez organizowanych przez powiat.

Romuald Korus jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa w Ośrodku Kultury w Będzinie. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną, prasową, malarstwo sakralne, witraż oraz rysunek. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach malarstwa i grafiki.

Dorota Korus jest córką Romualda Korusa, ukończyła ASP w Krakowie (wydział w Katowicach), uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę warsztatową i użytkową, malarstwo sakralne, projektowanie wnętrz, witraż. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Na co dzień pracuje jako nauczyciel plastyki w będzińskich szkołach. Prowadzi pracownię rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży.

Zuzanna Spyrka (ur. 1994) to idąca w ślady swojej mamy i dziadka młoda pasjonatka rysunku i malarstwa. Ma na swoim koncie ponad 100 nagród w konkursach plastycznych o zasięgu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest m.in. laureatką Grand Prix międzynarodowego konkursu „Sport w wyobraźni – Londyn 2012”, zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie z okazji 85-lecia Instytutu Lotnictwa w Warszawie „Podniebne marzenia” w 2011 roku.

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02

ul. Krasickiego 17: