Dzisiaj jest: 20 październik 2017
Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Dwór w Dobieszowicach

Dwukondygnacyjny dwór usytuowany jest na niewielkim płaskowyżu. Powstał w końcu XVI lub na początku XVII w. Stanowił wówczas własność Jana Adolfa Frankenberga. Później był jednak parokrotnie przebudowywany. Dwór w Dobieszowicach jest cenną budowlą uznaną za zabytek drugiej klasy.

Pierwotnie pełnił funkcję obronną, jednakże na przestrzeni wieków przechodząc liczne przebudowy, zatracił charakter budowli warownej. Obiekt zachował nieliczne stylowe detale architektoniczne. Należy do nich przede wszystkim kamieniarka okienna i drzwiowa. W piwnicach odkryto wejście do wykutego w skale tunelu. Legenda twierdzi, że łączył on Dobieszowice ze Świerklańcem. Dwór jest murowany z kamienia łamanego, otynkowany. W izbach zachowany jest strop belkowy i sklepienie krzyżowe. Dwór usytuowany jest tuż przy drodze z Dobieszowic do Piekar Śląskich (ulica Kościuszki 23), po jej północnej stronie. Budynek przez mieszkańców Dobieszowic nazywany był dworem, dworkiem, belwederem, a nawet zamczyskiem. W decyzjach określany jest jako spichlerz.

Obecnie w Dworze znajduje się filia bobrownickiego Ośrodka Kultury oraz Urząd Stanu Cywilnego. Dzięki temu istnieje możliwość zwiedzenia obiektu w godzinach funkcjonowania instytucji.

Obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego: A/260/10 (województwo śląskie), A/8/60 z dnia 23 II 1960 (województwo katowickie)

Współrzędne geograficzne: 50° 23' 45" N; 19° 00' 05" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02