Dzisiaj jest: 27 marzec 2017
Imieniny obchodzą: Lidia, Ernest, Jan

Średniowieczny układ urbanistyczny miasta Czeladź

Pierwsze wzmianki o mieście Czeladź pochodzą z początku XIII wieku. Niestety nie zachował się do czasów dzisiejszych akt lokacyjny miasta. Można przypuszczać, że Czeladź lokowana była na prawie magdeburskim.

Stare miasto, to najstarsza część istniejącej do dzisiaj zabudowy. Można by ją oznaczyć w oparciu o układ ulic: Pieńkowskiego, Modrzejewska, Staszica, Katowicka, Żabia, 1 Maja, wraz z zabudową i parcelami wylotów ulic Grodzieckiej, Będzińskiej, rozwidlenia ulic Modrzejewskiej i Reymonta, Katowicka wraz z Bytomską do ul. Przełajskiej. Układ ten, co warte podkreślenia, to jedyny tego typu średniowieczny układ zachowany w tak dobrym stanie w całej aglomeracji Śląskiej.

Obejmuje on łącznie 13 ulic, położonych na terenie ok. 9 ha. Obszar ten został stworzony w średniowieczu jako obronny gród nadgraniczny. Widoczna do dzisiaj struktura była charakterystyczna dla tego typu budowli czyli zbliżony do owalu. Obszar ten aż do XIX wieku stanowił serce miasta. Spadek znaczenia oraz zmiana funkcji starego miasta wiązała się z szybkim rozwojem miasta pod koniec XIX wieku oraz powstaniem nowych osiedli mieszkaniowych. Stopniowo obszar utracił swoje znaczenie, „dzieło zniszczenia” zakończyła budowa drogi krajowej nr 94, która przecięła od południa stare miasto, nie wpływając jednak znacząco na jego najważniejszą część historyczną.

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 6" N; 19° 4' 25" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02