Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2017
Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Miejsce pamięci po getcie

Osadnictwo żydowskie w Będzinie sięga średniowiecza. Rozkwit kulturalny, społeczny i polityczny będzińscy Żydzi przeżywali w drugiej połowie XIX w. stanowiąc wówczas niemal 80% mieszkańców miasta. Choć w okresie międzywojennym ich liczba stale wzrastała, proporcje mocno się zmieniały – w 1931 roku mniej niż co drugi mieszkaniec liczącego 48 tysięcy ludzi miasta był Żydem. Na rok przed wybuchem wojny w Będzinie żyło prawie 23 tysiące Żydów.

Założone przez okupanta niemieckiego będzińskie getto, w dzielnicy Warpie, stanowiło jedną całość z sosnowieckim gettem na Środuli. Teren dawnego getta w Będzinie można wyznaczyć ulicami: Wilcza, Wesoła, Podsiadły. Getto zamieszkiwało nawet 27000 osób, z których ogromna większość zginęła zamordowana w komorach gazowych obozu Birkenau.

Ostatecznie getto zostało zlikwidowane w sierpniu 1943 roku po krótkim oporze ze strony członków lokalnej Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Po tych tragicznych wydarzeniach pamiątkę stanowi Pomnik - na Placu Bohaterów Getta - z tablicą pamiątkową z napisem w języku hebrajskim, angielskim i polskim: Pamięci ponad 30 tysiącom Będzińskich Żydów osiadłych tu od wieków i pokoleń, wywiezionych i wymordowanych przez nazistowskie Niemcy w latach II wojny światowej 1939-1945. Władze miasta i mieszkańcy Będzina, sierpień 2005. Niezwykłą pamiątką tamtych tragicznych wydarzeń jest odnaleziony „Pamiętnik Rutki Lastiger”.

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 5" N; 19° 8' 34" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02