Dzisiaj jest: 27 marzec 2017
Imieniny obchodzą: Lidia, Ernest, Jan

Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Pałac Mieroszewskich w Będzinie – Gzichowie powstał w roku 1702. Pałac jest doskonałym przykładem siedziby szlacheckiej wybudowanej w stylu barokowo – klasycystycznym. Już na pierwszy rzut oka, widać, że budowniczy pałacu wzorowali się na pałacach francuskich.

Budowniczym pałacu był Kazimierz Mieroszewski, rodzina Mieroszewskich była jednym z najpotężniejszych rodów pogranicza śląsko – małopolskiego. Ich włości rozciągały się po obu stronach Brynicy. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery ich dwory i pałace: w Mysłowicach, Zagórzu, Siemianowicach, i najokazalszy właśnie w Będzinie.

Obiekt zachwyca nie tylko swoimi wnętrzami. Jego otoczenie od strony wschodniej stanowi rozległy podjazd prowadzący do głównego wejścia; od zachodu park, gdzie ustawiono dwie kamienne rzeźby Bachusa i Bachantki, wykonane prawdopodobnie przez Jerzego Leonarda Webera w 1718 r. Obecnie fronton pałacu rozczłonkowany jest trzema ryzalitami. Ryzalit środkowy - ozdobiony pilastrami z belkowaniami - wieńczy barokowy szczyt. Wejście zaakcentowano czterema kolumnami podtrzymującymi balkon. Ryzality boczne zwieńczone są attykami ozdobionymi pseudobalustradami i wazonami. Od 1982 roku pałac stał się siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Muzeum można zwiedzać we wtorek, czwartek, piątek od 9 do 16 w środę, sobotę i niedzielę oraz od 9 do 16.

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 43" N; 19° 7' 25" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02