Dzisiaj jest: 29 kwiecień 2017

• 2
  • 3
  • 4

Wspaniale prezentujący się zamek, z górującą nad nim XIII wieczną murowaną wieżą jest wspaniałą wizytówką królewskiego miasta – Będzina. Budowa zamku związana była ściśle z utratą Śląska i jego przejściem pod panowanie czeskie (1348). Granica między Koroną Polską, a Czeską przebiegała wówczas po linii Czarnej Przemszy, a więc u samego podnóża zamku.

Historia będzińskiej warowni sięga XI wieku. Już wtedy na wzgórzu zamkowym wzniesiono gród, prawdopodobnie budowniczymi było plemię Wiślan. Gród był kilkakrotnie rozbudowywany i przybudowywany: m.in. w miejsce pierwotnej palisady wzniesiono, istniejący z resztą do dziś, zewnętrzny wał podgrodzia.

Osadnictwo podgrodowe rozwijało się wokół wzgórza. W drugiej połowie XIII wieku, prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, w obrębie grodu wzniesiono kamienną wieżę, istniejącą do dziś. Do niej Kazimierz Wielki w latach 40. XIV stulecia dobudował zamek, który składał się początkowo z zamku górnego (ta część po przebudowach istnieje do dziś), otoczonego dwoma pierścieniami murów oraz dolnego, z bramą wjazdową od strony północnej (do dziś zachowane dolne partie murów).

We wnętrzu zamku od 1956r. znajduje się Muzeum Zagłębia z bardzo bogatą kolekcją dawnej broni.

Zamek czynny jest dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków. We wtorki, czwartki i piątki od 9 do 16, w środę od 8 do 16, w soboty i niedziele od 9 do 17.

Współrzędne geograficzne: 50° 19' 37" N; 19° 7' 44" E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02