Dzisiaj jest: 24 marzec 2017
Imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor

Podziemia Będzińskie

Przez wiele lat ta budowla była owiana mgłą tajemnicy. W toku niedawnych prac w Archiwum Państwowym w Katowicach okazało się, że będzińskie podziemia to nieukończony schron przeciwlotniczy dla stacjonujących w Będzinie oddziałów wojskowych i administracji hitlerowskiej, a później także dla niemieckiej ludności cywilnej.

Jak wiele regionów przemysłowych z terenu III Rzeszy, tak i Zagłębie Dąbrowskie w tym Będzin było celem ataków bombowych samolotów koalicji anty-hitlerowskiej. Osłabianie potencjału gospodarczego III Rzeszy poprzez niszczenie obiektów przemysłowych, było jednym z ważnych elementów taktyki aliantów w czasie II Wojny Światowej.

Wobec rosnącego zagrożenia, Niemcy rozpoczęli budowę schronów w rejonie Góry Zamkowej. Obiekty te były drążonymi w zboczu góry w sztolniach, z obudową w tym wypadku wyłącznie betonową, co było związane z brakami stali, tak potrzebnej III Rzeszy do produkcji uzbrojenia. Zastosowanie do ich budowy wyłącznie betonu niewątpliwie obniżało jego wytrzymałość.

W związku z załamaniem się w styczniu 1945 roku frontu i zajęciem Będzina przez Armię Czerwoną, prac nad schronem nigdy nie ukończono. Podziemia Będzińskie są udostępnione do zwiedzania przez cały tydzień, jednakże wyłącznie po uprzednim umówieniu telefonicznym pod numerami telefonów: od poniedziałku do piątku pod numerem 32 267 77 07, w soboty i niedziele pod numerem 32 267 47 31.

Współrzędne GPS: 50° 19’ 35” N; 19° 7’ 51” E

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02