Dzisiaj jest: 19 sierpień 2018
Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

więcej informacji...

Via Regia znana jako "Wysoka Droga", jak również "Droga Królewska" to średniowieczny szlak kupiecki wraz z rozwojem którego, powstawały tak ważne ośrodki, jak Kolonia, Lipsk, Wrocław, Kraków, Lwów czy Kijów oraz miasta mniejsze jak Lwówek Śląski, Legnica, Bytom, Będzin, Sławków, szczycące się jednymi z najstarszych praw miejskich w Polsce. Via Regia nie posiadała jednego, z góry ustalonego przebiegu - był to raczej "korytarz komunikacyjny", zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, powstających i palących się zajazdów. Zaproponowana obecnie Droga św. Jakuba wzdłuż "Wysokiej Drogi" próbuje odtworzyć jej przebieg w późnym średniowieczu, ożywić ją, pokazać jak nadal może być ona atrakcyjna. Równocześnie dać okazję do poznawania piękna krajobrazowego i kulturowego poszczególnych regionów naszego kraju. Jako, że Via Regia przebiegała w minionych wiekach przez teren obecnego Zagłębia Dąbrowskiego.

Przebieg szlaku Via Regia przez Powiat Będziński jest następujący (patrz również załączona mapka - źródło: www.polskiedrogi.kompant.pl):

Bukowno - Sławków - Sosnowiec Maczki - Sosnowiec Kazimierz Górniczy - Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Będzin Góra Zamkowa - Góra św. Doroty - Będzin Grodziec - Rogoźnik - Siemonia - Sączów - Piekary Śląskie

Fragment tekstu Ewy Wojtoń pt."Via Regia w Zagłębiu Dąbrowskim" zamieszczony w serwisie zaglebie.info.

• Symbol Szlaku Via Regia
  • Szlak Via Regia