Dzisiaj jest: 26 czerwiec 2017
Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Wrócili do Galway

Będziński zespół tańca irlandzkiego Galway ponownie zawitał do swojego „rodzinnego” miasta. Po niespełna dwóch latach od ostatniej wizyty na Zielonej Wyspie tancerze trenujący na co dzień w Ośrodku Kultury w Będzinie zaprezentowali się irlandzkiej publiczności dzięki zaproszeniu od Stowarzyszenia Polacy w Galway „Come2gether”. Zespół, który w tym roku będzie obchodzić swoje siódme urodziny w Galway wziął udział w paradzie z okazji Dnia św. Patryka, a w tamtejszym centrum handlowym uczył Irlandczyków… ich narodowego tańca.

Kiedy w 2011 roku zespół tańca irlandzkiego Galway z Będzina wrócił ze swojej pierwszej wizyty w Irlandii, wszyscy jego członkowie zgodnie mówili, że nic by ich tak nie ucieszyło, jak powrót do miasta, od którego wzięli swoją nazwę. Nie mogli wtedy przypuszczać, że to marzenie spełni się tak szybko. Poprzednio zespół przebywał na Zielonej Wyspie dziesięć dni w czasie trwania największej kulturalnej imprezy organizowanej w Galway – Galway Arts Festiwal. Tym razem Galway w Galway spędził weekend 16 i 17 marca. Tym samym tegoroczny Dzień św. Patryka był dla zespołu jednym z najbardziej niezwykłych i wyjątkowych w całej dotychczasowej działalności.

Tancerze i tancerki nie tylko zwiedzili miasto, od którego wzięli swoją nazwę, ale przede wszystkim uczestniczyli w dorocznej paradzie z okazji Dnia św. Patryka, którą na żywo, na ulicach miasta oglądało kilka tysięcy osób. Wśród nich nie tylko Irlandczycy, ale także turyści z różnych zakątków świata. Zaś w przededniu parady w centrum handlowym Galway Shopping Centre będzińska grupa dała pokaz swoich umiejętności i uczyła widzów tradycyjnych irlandzkich tańców. - Reakcja Irlandczyków na nasz występ była bardzo pozytywna i żywiołowa, co bardzo nas cieszy. Dużą radość daje fakt, że mieszkańcom kraju, którego narodowy taniec wykonujemy, to co robimy tak bardzo się podoba – mówią członkowie zespołu Galway.

Wizyta i występ Galway na Zielonej Wyspie podczas najważniejszego święta Irlandczyków odbiły się echem w mediach tego kraju. Kilka sekund pokazu zespołu podczas parady, w wieczornym serwisie informacyjnym wyemitowała nawet irlandzka telewizja publiczna RTÉ.

To były dwa wyjątkowe i niemalże magiczne dni – mówią członkowie zespołu. – Z tego miejsca chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować członkom stowarzyszenia „Come2gether”, bez których nasza wizyta w Irlandii nie byłaby tak udana. Dziękujemy za zaproszenie oraz za wspaniałą gościnę, jaką otrzymaliśmy – podkreślają będzińscy tancerze.

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02

ul. Krasickiego 17: