Dzisiaj jest: 5 czerwiec 2020
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

Szybsze wyniki testów

Blisko 400 wykonanych testów i ponad 2 tysiące przejechanych kilometrów - to bilans pierwszego miesiąca działalności „wymazobusu” na terenie powiatu będzińskiego.

Pojazd ze specjalnie przeszkoloną załogą, już od miesiąca jeździ po całym powiecie będzińskim i przewozi do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach próbki pobrane od osób pozostających na kwarantannie. W tym czasie pobranych zostało już ponad 400 wymazów pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2!

- Decyzję o zorganizowaniu zespołu oddelegowanego do pobierania próbek od mieszkańców powiatu przebywających w izolacji podjęliśmy wraz z dyrekcją Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, z myślą o skróceniu czasu oczekiwania na testy. Nasz powiatowy „wymazobus” wyruszył jako jeden z pierwszych w regionie - podkreśla Starosta Będziński Sebastian Szaleniec. - Chodzi głównie o mieszkańców, którzy przebywają na kwarantannie po kontakcie z osobą zarażoną. Cieszę się, że „wymazobus” spełnia swoją rolę i możliwie szybko dociera do oczekujących na diagnozę. Dzięki temu nasi mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą, uzyskując w krótszym czasie negatywny wynik testu i wyjść z kwarantanny. Niestety część próbek uzyskuje wynik pozytywny, co z kolei pozwala podjąć służbom medycznym i sanitarnym dalsze czynności z osobą zakażoną - wyjaśnia Starosta.

Dwuosobowy zespół złożony z pracowników czeladzkiego szpitala - wykwalifikowana pielęgniarka i doświadczony kierowca-sanitariusz, pokonał już ponad dwa tysiące kilometrów. O skierowaniu na badania każdorazowo decyduje sanepid. Obsługa pojazdu przeszła specjalistyczne szkolenie, wyposażono ją również w środki ochrony osobistej.