Dzisiaj jest: 24 listopad 2020
Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Ważna informacja dotycząca rejestracji pojazdów

DRODZY MIESZKAŃCY POWIATU

Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Rozwiązania te zostały wprowadzone ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z ustawą Prawo o ruch drogowym zmienioną ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, której projektodawcą był Minister Środowiska, właściciel używanego pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej był zobowiązany zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia lub zawiadomić w tym terminie starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Właściciel, który nie wypełnił tego obowiązku, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Wydłużone do 180 dni terminy na rejestrację oraz na zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 r. Nowe rozwiązanie ma zastosowanie także w przypadku pojazdu sprowadzonego z UE oraz nabytego lub zbytego nie później niż 30 dni przed dniem wejścia w życie specustawy z 31 marca 2020 r. tj. dla umów zawartych po dniu 1 marca 2020 r.

Prosimy jednak o bieżące zgłaszanie za pomocą dostępnych środków elektronicznych: epuap, mail, poprzez operatora pocztowego lub poprzez złożenie wniosku w skrzynce podawczej umieszczonej przed Starostwem przy ul. Krasickiego 17.

Wydział Komunikacji