Dzisiaj jest: 12 grudzień 2018
Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Krajowe ćwiczenia RENEGADE-SAREX-18/II

Informuję, że w dniach 14 - 15 listopada br. (termin zapasowy 16 listopada br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE-SAREX 18/II. Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. Podczas trwania ćwiczenia Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODN) będą emitować sygnały zgodnie z trasą przelotu podejrzanego statku. W trakcie ćwiczenia odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Proszę, aby w ćwiczeniu wzięły udział tylko syreny sterowane drogą radiową uruchamiane za pomocą central alarmowych. Syreny nie będą uruchamiane z poziomu wojewódzkiego.

Ogłoszenie i odwołanie alarmu należy wykonać za pomocą sygnałów określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. (poz. 96), w przypadku syren alarmowych są to:

-        ogłoszenie alarmu – dźwięk modulowany trwający trzy minuty,

-        odwołanie alarmu – dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Należy zwrócić uwagę, że alarmowanie będzie miało miejsce tylko na terenie powiatów znajdujących się na trasie ewentualnego przelotu statku powietrznego.

Andrzej Szczeponek
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego