Dzisiaj jest: 18 październik 2018
Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Otwarci na Europę… Praktyki zagraniczne uczniów ZST-U w Będzinie

W Zespole Szkół Techniczno-Usługowych zakończył się długotrwały okres przygotowań i wreszcie nadszedł oczekiwany dzień dla kolejnych uczestników projektu „Dobra praktyka dla technika”, realizowanego w ramach programu POWER. Dwie kolejne grupy uczniów klas trzecich technikum wyjechały 30 września 2018 r., aby odbyć praktyki zawodowe poza granicami kraju. W Bułgarii i Wielkiej Brytanii cały miesiąc spędzi 25 osób oraz nauczyciele – asystenci, na miejscu wspierający młodych pracowników.

Już o godzinie 4:30 musieli stawić się na miejscu zbiórki uczniowie z grupy bułgarskiej. Wyruszyli do Warszawy, aby na lotnisku im. F. Chopina wejść na pokład samolotu lecącego do stolicy Bułgarii – Sofii. W tej grupie znaleźli się uczniowie kształceni w zawodach technik informatyk, technik obsługi portów i terminali oraz technik elektryk. Dotarli szczęśliwie na miejsce i rozpoczęli pracę, zdążyli już nawet odbyć pierwszą z zaplanowanych przez organizatorów wycieczek. Pogoda sprzyja, zatem poznawanie przyrody i kultury Bułgarii sprawia mnóstwo przyjemności!

Dla grupy brytyjskiej harmonogram okazał się łaskawszy – jej członkowie spotkali się o 9:30, aby z lotniska w Pyrzowicach odlecieć do Londynu. Na lotnisku Luton oczekiwali kierowcy, którzy zawieźli młodzież do Portsmouth, pięknego, historycznego miasta portowego. W ciągu najbliższych tygodni w brytyjskich firmach i przedsiębiorstwach będą praktykować uczniowie zdobywający zawody technik budownictwa, technik fotografii i multimediów, technik żywienia i usług gastronomicznych, a także technik elektryk i technik pojazdów samochodowych.

Młodzi ludzie intensywnie przygotowywali się do tego wyjazdu, brali udział w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego i kultury krajów goszczących, przeszli także cykl zajęć przygotowujących pod względem psychologicznym. Zdobyte wiadomości i umiejętności na pewno wykorzystają tak, aby ich praca i pobyt poza granicami kraju były i przyjemne, i efektywne zarazem.

Nie będą sami, każda grupa ma nauczyciela-opiekuna, który towarzyszy w podróży oraz w czasie czterech tygodni pobytu na praktyce, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejszyć stres związany z długim pobytem poza domem. Trzeba przecież poradzić sobie bez rodziny i przyjaciół, wypróbować własne zdolności przystosowania się do sytuacji, samodzielnie zadbać o organizację czasu wolnego, racjonalnie zarządzać „kieszonkowym”… Praktyka zagraniczna to prawdziwa szkoła życia, nie tylko zawodowego!

Wyjeżdżających uczniów osobiście wyprawiła w drogę dyrektor szkoły, mgr inż. Halina Mieszczanin, nadzorująca troskliwie każdy etap realizacji projektu – po raz ostatni powtórzyła wszystkie ważne informacje, sprawdziła dokumenty i życzyła uczestnikom bezpiecznej podróży.

Od kilku lat Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Będzinie uczestniczy w programach umożliwiających młodzieży odbywanie praktyk zawodowych poza granicami kraju. W latach poprzednich młodzi ludzie wyjeżdżali do Włoch i Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wysiłek wkładany w przygotowanie praktyk zagranicznych przez dyrekcję i nauczycieli ZST-U ma na celu przede wszystkim zwiększenie konkurencyjności  absolwentów na rynku pracy, stworzenie młodzieży okazji do zdobycia kompetencji językowych i doświadczeń zawodowych o znacznie poszerzonym zakresie.

Strona internetowa szkoły zawiera relacje z procesu przygotowań obu grup. Systematycznie będą się tam pojawiały także wiadomości dotyczące pobytu, pracy i wrażeń młodych podróżników. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony www.zstu.pl

Może jesteś zainteresowana/zainteresowany uczestnictwem w praktykach zagranicznych? Jeśli tak, zostań uczniem ZST-U w Będzinie!

Źródło: ZST-U w Będzinie

• 2018_10_11_Otwarci_na_Europe_001