Dzisiaj jest: 18 październik 2018
Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności nad wodą!

W związku ze wzrostem liczby utonięć Starosta Będziński apeluje o zachowanie ostrożności nad wodą!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

• Kąpać się i pływać tylko w miejscach strzeżonych, po zapoznaniu się z regulaminem kąpieliska.
  • Nie wchodzić do wody podczas burzy.
  • Nie wchodzić do wody będąc głodnym lub też po obfitym posiłku oraz po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu, a także z ciałem spoconym i nagrzanym słońcem.
  • Przed wejściem do wody ochłodzić ciało np. prysznicem lub ochlapując w płytkiej wodzie.
  • Nie umiejąc pływać nie wchodzić do głębszej wody niż sięgającej do klatki piersiowej.
  • Z chwilą poczucia chłodu, wystąpienia „gęsiej skórki”, wyjść natychmiast z wody.
  • Unikać kąpieli i pływania w miejscach bagnistych i zarośniętych.
  • Nie podpływać do zakotwiczonych lub będących w ruchu jednostek pływających.
  • Podczas pływania i zabawy w wodzie zwracać uwagę na innych użytkowników kąpieliska, a szczególnie na dzieci.
  • Nie wpuszczać dzieci do wody bez opieki.
  • Nie robić fałszywych alarmów, nie wzywać pomocy dla żartów, unikać lekkomyślnych zabaw.
  • Przed wejściem do kajaka lub na inną jednostkę pływającą założyć kamizelkę ratunkową lub kapok, nie siadać na rufie.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYN UTONIĘĆ:

• Brawura i przecenianie umiejętności oraz pływanie w miejscach zabronionych.
  • Pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji.
  • Skoki do wody w nieznanym miejscu na tzw. „główkę”.
  • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

PAMIĘTAJ!

Nad wodą zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek! Przestrzeganie ww. zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po wakacjach wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.