Dzisiaj jest: 18 sierpień 2018
Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Minister Kultury współfinansuje Teatr Dzieci Zagłębia

W poniedziałek 16 lipca w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie miało miejsce niezwykle ważne dla regionalnej sceny kulturalnej wydarzenie. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przybył do Będzina, by podpisać umowę na prowadzenie TDZ jako wspólnej instytucji kultury.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor TDZ Paweł Klica, a zastępca dyrektora ds. artystycznych Jakub Kasprzak przybliżył historię teatru. Premier Piotr Gliński zwrócił się do zgromadzonych: - To wielki przywilej, a także zobowiązanie. Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć tę instytucję, bo ona jest bardzo symboliczna. To jest Teatr z bardzo długą tradycją, Teatr bardzo potrzebny i Teatr, który był w potrzebie, dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że trzeba Teatrowi pomóc, a w zasadzie wypełnić obowiązek Mecenatu Kultury.

Do tej pory w prowadzeniu Teatru partycypowały samorządy: Powiat Będziński i Miasto Będzin. Od teraz trzecią stroną staje się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja Ministra zasili budżet Teatru o 520 tys. zł w skali roku. Powiat Będziński wspiera Teatr kwotą: 750 tys. zł, a Miasto: 980 tys. zł.

Podpisy złożyli: Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  z ramienia Powiatu Starosta Będziński Arkadiusz Watoła wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Będzińskiego – Rafałem Pietrzykiem, Miasto Będzin reprezentował Wiceprezydent – Rafał Adamczyk.

Starosta Będziński wręczył pamiątkową statuetkę oraz podziękował Ministrowi podkreślając, że wsparcie z jego strony, to nieoceniona pomoc zarówno finansowa, jak i merytoryczna. Dzięki dodatkowym środkom Teatr będzie miał szansę prężniej się rozwijać i uatrakcyjniać swoją ofertę, a zachodzące właśnie zmiany wpłyną pozytywnie na cały zespół aktorski oraz pozostały personel.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli również udział: Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Senator RP Arkadiusz Grabowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Mateusz Drożdżowski. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele mediów.

Paulina Nobis

Katarzyna Kieras