Dzisiaj jest: 21 wrzesień 2018
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Wyruszyli na praktyki zagraniczne

Grupy uczniów ZST-U w Będzinie 29 kwietnia 2018 r. wyjechały do Portsmouth (Wielka Brytania) i Sofii (Bułgaria). Od kilku lat Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Będzinie uczestniczy w programie Erasmus+, umożliwiając młodzieży odbywanie praktyk zawodowych poza granicami kraju. W latach poprzednich młodzi ludzie wyjeżdżali do Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy dwunastoosobowa grupa wyjechała do Bułgarii, natomiast kolejne trzynaście osób podążyło do brytyjskiego Portsmouth.

Wyjazd poprzedzony był wielomiesięcznymi przygotowaniami, które obejmowały przede wszystkim dodatkowe intensywne zajęcia z zakresu języka angielskiego zawodowego. Każda grupa zawodowa opracowała słowniczki niezbędnych wyrażeń i zwrotów, specyficznych dla pracy technika informatyka, technika elektronika, technika żywienia i usług gastronomicznych, technika obsługi turystycznej, technika pojazdów samochodowych, technika elektryka i technika usług fryzjerskich. Liczne ćwiczenia z zakresu konwersacji pomogły w przygotowaniach do rozmów z pracodawcami  i klientami. Zajęcia z pedagogiem szkolnym obejmowały sposoby radzenia sobie ze stresem, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i za grupę, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej. Dzięki spotkaniom poświęconym kulturze krajów – gospodarzy uczniowie mogli nie tylko przygotować się na odmienności, ale przede wszystkim zaplanować, co warto obejrzeć na miejscu, jakich potraw lokalnych skosztować, w jakich atrakcjach rozrywkowych koniecznie wziąć udział.

Bardzo istotne były spotkania z uczniami, którzy uczestniczyli w wyjazdowych praktykach zagranicznych w ubiegłym roku szkolnym – żadne opisy nie są tak sugestywne, jak praktyczne uwagi koleżanek i kolegów, wypływające z doświadczeń osobistych. Podczas czterech tygodni spędzonych w Bułgarii i Wielkiej Brytanii uczniowie trzecich klas technikum będą pracowali we własnych zawodach w pełnym wymiarze godzin, będą wykonywali czynności i realizowali zadania, jakie stanęłyby przed każdym z nich w chwili podjęcia pracy po ukończeniu szkoły. Nie jest to jeszcze, co prawda, pełna odpowiedzialność zawodowa, ponieważ praktykanci pracują pod opieką lokalnych szefów-instruktorów, jednak ich umiejętności zawodowe podlegają weryfikacji. To test nie tylko w zakresie sprawności zawodowej, ale także umiejętności komunikacji w języku angielskim, nawiązywania relacji z innymi ludźmi, budowania zespołu i samodzielnego, niemal „dorosłego” gospodarowania czasem i pieniędzmi z tzw. „kieszonkowego”.

Wyjazdy na praktyki zagraniczne są jednak przede wszystkim wspaniałą przygodą. Po godzinach pracy młodzież będzie korzystać z możliwości zwiedzania, poznawania nowych miejsc i innego stylu życia. Opiekunowie praktyk, pani Alina Janczyk (dla grupy bułgarskiej) i pani Renata Włodek (dla grupy brytyjskiej), zadbają nie tylko o organizację praktycznego, codziennego funkcjonowania każdej z utworzonych na miesiąc „małych rodzin”, ale także o atrakcyjne propozycje spędzania wolnego czasu. Będą także wycieczki, organizowane przez instytucje goszczące.

Rynek pracy przestał być obecnie rynkiem krajowym – mówi dyrektor ZST-U, mgr inż. Halina Mieszczanin – dlatego nie można już przygotowywać uczniów technikum wyłącznie do pracy w Polsce. Wysiłek, jaki wkładamy w aplikowanie o środki z programu Erasmus+ jest niezwykle owocny. Świadczą o tym nie tylko relacje powracających z praktyk młodych ludzi, ale także zmiana ich nastawienia do pracy, do zawodu i do poszukiwania odpowiedniego miejsca dla siebie w dorosłym życiu. Poznanie realiów pracy w innych krajach Europy to doświadczenie bezcenne dla przyszłego absolwenta technikum.

Strona internetowa ZST-U zawiera liczne relacje z procesu przygotowań obu grup. Systematycznie będą się tam pojawiały także wiadomości dotyczące pobytu, pracy i wrażeń młodych podróżników. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia strony www.zstu.pl

Może jesteś zainteresowana/zainteresowany uczestnictwem praktykach zagranicznych? Jeśli tak, zostań uczniem ZST-U w Będzinie!

Źródło: ZST-U w Będzinie