Dzisiaj jest: 21 wrzesień 2018
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Wieczór autorski Tadeusza M. Płużańskiego w Starostwie Powiatowym

W niedzielę, 25 lutego br. w murach Starostwa Powiatowego w Będzinie gościł Tadeusz Płużański. Publicysta, dziennikarz, pisarz, historyk, prezes Fundacji „Łączka”, członek Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom oraz Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Szef publicystyki w TVP Info. Autor książek: Bestie. Mordercy Polaków, Oprawcy. Zbrodnie bez kary, Bestie 2, Lista oprawców, Moje spotkania z bestiami, Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy, Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych.

W spotkaniu z pisarzem uczestniczyli nie tylko mieszkańcy powiatu będzińskiego, ale także całego województwa śląskiego. Wśród przybyłych można wymienić Posła na Sejm RP Waldemara Andzel, Senatora RP Arkadiusza Grabowskiego, Starostę Będzińskiego Arkadiusza Watołę, Przewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego Mateusza Drożdżowskiego, samorządowców oraz wszystkich, których interesuje powojenna historia Polski.

Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Tradycji Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Tadeusz Płużański w swoim wykładzie poruszył wiele ciekawych kwestii. Przypomnijmy, że jego ojciec, Tadeusz Płużański, był więźniem stalinowskim, karę śmierci prezydent Bierut zmienił mu na dożywotnie więzienie. Opuścił je w 1956 r. w ramach amnestii. Prelegent wspomniał o wielu znakomitych postaciach: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, por. Janie Rodowiczu „Anodzie”, ppłk Łukaszu Cieplińskim prezesie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, mjr Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”, Stanisławie Kasznicy ostatnim komendancie głównym Narodowych Sił Zbrojnych, sierż. Józefie Franczaku „Lalek”, ostatnim żołnierzu polskiego podziemia antykomunistycznego  komandorze Stanisław Mieszkowskim. Omawiał również prace ekshumacyjne, przeprowadzone na warszawskich Powązkach, tzw. „Łączce”, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a także wiele bolesnych kwestii związanych z trudnościami zarówno przy wydobyciu szczątków żołnierzy wyklętych, jak i przy ich identyfikacji. Ilustracją tego jest stwierdzenie Płużańskiego,  że na 100 wydobytych szczątków, można było wyodrębnić tylko 3 kompletne szkielety.

Był również czas na zadawanie pytań, możliwość zakupu książek Tadeusza Płużańskiego oraz zdobycie jego autografu.

Podczas wieczoru autorskiego zaprezentowano wystawę wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...« Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Na wystawie zostały zaprezentowane sylwetki 28, zidentyfikowanych podczas badań genetycznych ofiar reżimu komunistycznego.

(jm)

• 2018_02_25_Spotkanie_Pluzanski001