Dzisiaj jest: 24 luty 2018
Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Kwalifikacja wojskowa 2018

W okresie od 12 lutego do 9 marca 2018 roku na terenie Powiatu Będzińskiego przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.

Obowiązek stawienia się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień dotyczy wszystkich 19-letnich mężczyzn z terenu powiatu oraz innych grup osób wymienionych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 2254). Kwalifikacja wojskowa obejmuje następujące czynności w odniesieniu do osób podlegających obowiązkowi stawiennictwa: sprawdzenie tożsamości, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, założenie lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji, wydanie wojskowych dokumentów osobistych, przeniesienie do rezerwy, przygotowanie rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.

Miejscem przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej będzie budynek Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie przy ulicy Promyka 26. Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdrowia „A” (zdolny do czynnej służby wojskowej) lub „D” (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej), po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Pozostałe orzekane kategorie wiążą się z czasową niezdolnością do czynnej służby wojskowej („B”) bądź trwałą i całkowitą niezdolnością do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny („E”).

Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej są o niej informowane obwieszczeniami wywieszonymi na terenie miast i gmin oraz wezwaniami imiennymi, przesłanymi przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego bądź pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. W przypadku zaistnienia ważnych przyczyn, uniemożliwiających stawienie się w określonym terminie, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza osobie inny termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Warunkiem zmiany terminu jest zawiadomienie o zaistniałych przeszkodach organ wzywający do dnia wyznaczonego w wezwaniu imiennym do kwalifikacji wojskowej”.

Jarosław Burzawa
Naczelnik Wydziału