Dzisiaj jest: 22 listopad 2017
Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoria IV – co dalej?

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie w sprawie zagospodarowania zbiornika wodnego zwanego Pogorią IV lub Kuźnicą Warężyńską. Do dyskusji ŚUW zaprosił przedstawicieli Związku Stowarzyszeń Pogoria IV, samorządowców, funkcjonariuszy z KWP w Katowicach oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Powiat Będziński reprezentował Starosta Arkadiusz Watoła, który podkreślał, że idealnym byłoby stworzenie bezpiecznego miejsca rekreacji.

Dyskusja podczas spotkania była burzliwa – każda strona przedstawiała swoje racje. Obecnie największym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywających na dziko turystów. W maju doszło do wypadku na wodzie – utopił się mężczyzna. Policja stale monitoruje teren, ale trudno jest w tym miejscu egzekwować przepisy, a przebywający nad wodą nie respektują zasad i nie zważają na niebezpieczeństwa związane nawet z utratą życia. W tym miejscu warto przypomnieć, że dno zbiornika jest nierównomierne. Nawet w odległości np. dwóch metrów od linii brzegowej są spady na głębokość 10m.

Starosta Będziński Arkadiusz Watoła apelował podczas wymiany zdań o to, by turystów nie tylko karać mandatami, ale przede wszystkim stworzyć im bezpieczne miejsce do wypoczynku. Powiat Będziński otwarty jest na współpracę w zakresie zagospodarowania terenu.

Podsumowując, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW – Andrzej Szczeponek zaproponował, by Rada Powiatu Będzińskiego podjęła uchwałę dotyczącą wprowadzenia strefy ciszy na części akwenu położonej w powiecie, co mogłoby znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób kąpiących się w zbiorniku.

Planowane są kolejne spotkania w tej sprawie. (kk)

• 2017_07_27_Pogoria001
  • 2017_07_27_Pogoria002