Dzisiaj jest: 28 czerwiec 2017
Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Humanistyczne laury II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie

Humanista z „Wyspiańskiego” charakteryzuje się polotem, kreatywnością, wiedzą, a przede wszystkim ogromnym zapałem. Niekończące się pasmo sukcesów w roku szkolnym 2016/2017 pokazuje, że uczniowie mogą sięgać po najwyższe laury.

Odnoszą zwycięstwa między innymi z wiedzy o społeczeństwie, zwłaszcza z obszaru prawa. Tradycyjnie już absolwenci II LO zasilają społeczność studencką wydziałów prawa na uczelniach w całej Polsce.

W tym roku w XIX Olimpiadzie Wiedzy o Prawie udział wzięło 15 uczniów klas III i II. Do etapu okręgowego awansowały cztery uczennice: Magda Zawisza, Patrycja Dąbrowska, Wiktoria Jędrusik i Sandra Kwiatek. W najlepszej dwunastce uczniów z województwa śląskiego znalazły się aż dwie uczennice naszej szkoły! Nie był to jednak koniec olimpijskich zmagań. W Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie pięciu uczniów zdobyło wymaganą liczbę punktów!

Największym jednakże sukcesem zakończył się udział w II Olimpiadzie Wiedzy Prawniczej. Magdalena Zawisza, uczennica klasy III, wywalczyła II miejsce w województwie i V w Polsce!!! Sukces niebywały, mając na uwadze, że w olimpiadzie wzięło udział 1100 uczniów z 600 szkół całego kraju!

Jednak nie tylko wiedzą prawniczą stoi Wyspiański. Mikołaj Talik, uczestnik etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, zajął XIII miejsce, a tym samym znalazł się w grupie najlepszych naszego województwa!

Znakiem rozpoznawczym będzińskiego liceum są sukcesy odnoszone w turniejach debat. Umiejętności, jakich nabywają uczniowie, studiując trudną sztukę retoryki, pomagają nie tylko w dalszej edukacji, ale przede wszystkim w życiu. Kto potrafi przemawiać, porywa tłumy. Ten rok szkolny zakończył się zwycięstwem w Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich „Sienkiewicz współcześnie”. Drużyna Wyspiańskiego w składzie: Karolina Labocha, Adrian Misiak i Mikołaj Talik zajęła I miejsce. W tym miejscu należałoby przypomnieć, że ta sama drużyna w roku ubiegłym zajęła I miejsce w debatach oksfordzkich Klubu Jagiellońskiego. Śladem swoich starszych kolegów podążają młodsi uczniowie II Liceum, którzy wzięli udział w II Otwartym Turnieju w Dąbrowie Górniczej, a teraz przygotowują się do prestiżowych debat organizowanych przez Wydział Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jednym z pomysłodawców turnieju jest Przemysław Krzywdziński, student prawa i absolwent II LO. Widać, że nawet po opuszczeniu murów szkoły  uczniowie kontynuują i rozwijają swoją pasję.

W grudniu 2016 roku uczennica klasy III, Wiktoria Jędrusik, wywalczyła I miejsce w wojewódzkim konkursie historycznym „Dziewięciu z Wujka” dotyczącym stanu wojennego i pacyfikacji katowickiej kopalni.  Pokonała uczniów 64 szkół. Równie wielkim sukcesem jest udział w ogólnopolskim konkursie „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, w której I miejsce w etapie wojewódzkim wywalczył uczeń klasy II, Konrad Klusa. Nagrodą dla zwycięzcy jest pobyt studyjny w gdańskim muzeum, aby jak najlepiej przygotować się do udziału w centralnym etapie Olimpiady.

Ostatni tydzień również obfitował w dobre wieści, tym razem dotyczyły VIII Wojewódzkiego Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest Pani Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Nasza uczennica, Aleksandra Engel, która już reprezentowała szkołę  w ogólnopolskim konkursie: „Misja: książka!”, uzyskała tytuł finalistki . Tym samym udowodniła, że humanista z Wyspiańskiego jest niezwykle uzdolniony.

Pasją do kształcenia, poszerzania wiedzy oraz sprawdzania swoich sił w starciu z najlepszymi zaraża nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Małgorzata Hat, która przygotowywała uczniów do opisanych konkursów.

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie wyróżnia się także wysokim poziomem nauczania  języka niemieckiego, co udowodnił uczeń klasy I, Paweł Olszewski. Jako jedyny uczeń, nie tylko z powiatu, ale z całego regionu, zakwalifikował się do etapu okręgowego 40. Olimpiady Języka Niemieckiego. Paweł uzyskał wynik 96% i wziął udział w części ustnej olimpiady. Agnieszka Rabus, która jest nauczycielem języka niemieckiego, przygotowała Pawła również do XVI Powiatowego Konkursu Języków Obcych, w którym zdobył I miejsce. Powtórzył tym samym sukces Piotra Wtylnika sprzed roku, który w kategorii języka niemieckiego wywalczył najwyższe trofea.

Uczniom II LO im. S. Wyspiańskiego gratulujemy sukcesów!

• 2017_04_11_IILO_Laury001
  • 2017_04_11_IILO_Laury002