Dzisiaj jest: 24 czerwiec 2017
Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Jest nadzieja dla szpitala

Jednogłośnie Rada Powiatu Będzińskiego przyjęła informację o sytuacji Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej przedstawioną przez doradcę starosty Dariusza Jorga. Doradca ocenił przeprowadzany od 2015 roku plan naprawczy przy użyciu liczb. Cel planu był szczytny, ale nikt nie postarał się o zrealizowanie jego założeń. W efekcie zadłużenie szpitala wzrosło o 10 mln zł, a strata zamiast się zmniejszać, dwukrotnie wzrosła z 4 do niemal 9 mln zł. Radni jednogłośnie zdecydowali o pokryciu straty szpitala za 2015 rok.

Z uwagą i ogromnym zdumieniem przez ponad dwie godziny radni powiatowi słuchali informacji, które przekazywała dyrekcja szpitala na temat tego, co przez lata działo się w lecznicy. Doradca starosty Dariusz Jorg wyjaśnił, na czym polegał problem wszystkich planów naprawczych, które dotąd zostały w szpitalu stworzone. Wyjaśnić można to prosto – korzystając z żargonu lekarskiego – ktoś chciał szpital jako pacjenta leczyć, przepisał mu leki, ale nie zdiagnozował. I takiej diagnozy podjęło się nowe dyrektorstwo szpitala, badając każdą komórkę krok po kroku. I nie było takiej, która byłaby w pełni zdrowa. Sporym problemem w szpitalu są niejasne reguły pracy i przerost zatrudnienia. Został podany przykład urządzeń – RTG, USG i mammografu, które obsługiwało 30 osób, oprócz tego jeszcze kontrakt do sporządzania opisów mieli podpisani lekarze. A zgodnie z założeniami planu naprawczego usługa miała być wyprowadzona na zewnątrz, co pozwoliłoby zmniejszyć realnie koszty. Co więcej outsourcingu nie było a szpital wykonywał zdjęcia komercyjnie, pobierając np. za RTG opłatę w kwocie 40zł, a koszt wytworzenia jednego zdjęcia wynosił ok. 100zł.

Sporo nieprawidłowości związane było także z niewłaściwą organizacją pracy. W efekcie lekarz rekordzista zarabiał w szpitalu ok. 30 tys. zł. Dyrekcja poinformowała, że zlikwiduje takie patologie. I doprowadzi do tego, by szpitale w Będzinie i Czeladzi stały się jednym organizmem, a nie były połączone tylko na papierze.

Doradca Jorg przedstawił nowe założenia, które mają w ciągu 9 miesięcy doprowadzić do zniwelowania straty szpitala. Zapewnił, że szpital może wyjść na prostą i będzie przeprowadzał inwestycje. Do końca 2018 roku może to być kwota nawet ok. 30 mln zł, ale jeśli uda się zainwestować połowę mniej, to i tak będzie sukces. W ciągu miesiąca nowej dyrekcji udało się wynegocjować z firmą Magellan – głównym wierzycielem długu szpitala - zawieszenie spłaty kredytu na kilka miesięcy, co pozwoli na „złapanie oddechu”. Dyrekcja ma w planach utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz odtworzenie zamkniętego oddziału okulistycznego, który natychmiast przyniósłby szpitalowi realne zyski. Dyrekcja stara się też, by po zmianie przepisów szpital nie tylko nie utracił żadnych kontraktów, ale zyskał nowe.

Radni dziękowali za profesjonalne przedstawienie informacji  w taki sposób, że nawet laicy mogli je bez problemu zrozumieć. Największe jednak podziękowania ku doradcy i nowej dyrekcji skierowane były za ogromny optymizm i to światło w tunelu dla szpitala.

- Dziękuję państwu za to, że obdarzacie nas zaufaniem i że macie odwagę podejmować decyzje, które pomogą ten szpital uratować – powiedział Dariusz Jorg.

Jedna z radnych opozycji nie uwierzyła w możliwość przekazania przez związki zawodowe środków na OIOM. Przypomnijmy, że związki zawodowe działające w szpitalu jednogłośnie zdecydowały o zawieszeniu wypłaty środków na pożyczki i przekazaniu kwoty 600 tys. zł na budowę OIOM-u. Na tej niesłychanie ważnej sesji nieobecni byli radni, którzy kiedyś pełnili funkcję członków zarządu odpowiedzialnych za służbę zdrowia, tj. Robert Szpinda i Marek Mrozowski.

Nieobecny był również Emil Bystrowski. Rada Powiatu Będzińskiego zdecydowaną większością głosów wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy E. Bystrowskiego z firmą Interpromex, w której pełnił on funkcję prezesa, a przez czas bycia wicestarostą przebywał na urlopie bezpłatnym.

Ponadto radni odwołali dotychczasowych i powołali nowych przewodniczących komisji stałych. Nową przewodniczącą Komisji Oświaty i Rozwoju Społecznego, zastąpiwszy Henryka Flaka, została Dorota Kowalik. Dotychczasową przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Zofię Gajdzik, zastąpiła Elżbieta Kwaśnicka. A nową przewodniczącą Komisji Budżetu Finansów i Rozwoju została Ewa Bierońska.

Katarzyna Kieras

• 2017_03_16_XXVII_Sesja_Rady_Powiatu001