Dzisiaj jest: 5 czerwiec 2020
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

15 marca - Światowy Dzień Konsumenta

Termin obchodów wiąże się z rocznicą przemówienia Johna F. Kennedy’ego, skierowanego w 1962r. do amerykańskiego Kongresu. W tej przemowie po raz pierwszy zaakcentowano potrzebę ochrony praw konsumentów.

Kennedy wypowiedział cztery podstawowe prawa konsumentów: prawo do bezpieczeństwa, rzetelnej informacji, do wyboru oraz prawo do bycia wysłuchanym. Z jego ust padło też znane stwierdzenie: "Konsumenci to my wszyscy".

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta życzę Konsumentom

• życzliwości i kupieckiej staranności ze strony przedsiębiorców
  • tylko udanych, satysfakcjonujących transakcji
  •  skutecznego dochodzenia swoich roszczeń
  •  pogłębiania świadomości swoich praw i obowiązków

• aby w codziennym pośpiechu szanowali swój podpis i rozważnie zawierali umowy

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Będzinie

Maria Hudzik

Korzystając z tej okazji, przypominam:

KONSUMENCIE NIE DAJ SIĘ  OSZUKAĆ!

MASZ PRAWO DO ZMIANY DOSTAWCY USŁUG I WYBRANIA KORZYSTNIEJSZEJ OFERTY.

RÓB TO ŚWIADOMIE! NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

ZANIM PODPISZESZ UMOWĘ – PRZECZYTAJ!

Upewnij się, z jaką firmą zawierasz umowę! Masz wątpliwości co do warunków oferty? Nie musisz podpisywać umowy!

Bez względu czy masz lat 20 czy 80, jeśli podpisałeś – ponosisz konsekwencje. Podpisanie umowy oznacza akceptację jej warunków.

Kiedy dzwoni konsultant przedstawiający się jako „twój dotychczasowy dostawca usług” i proponuje atrakcyjną ofertę – BĄDŹ CZUJNY!

Sprawdź, czy umowa dotyczy twojego dostawcy. Jeśli nie, zastanów się czy chcesz zmienić dostawcę.

Jeżeli na umowie widnieje logo nieznanej firmy, masz wątpliwości co do oferty, kurier pośpiesza i utrudnia Ci przeczytanie umowy NIE PODPISUJ!

Jeżeli podpisałeś umowę, dopilnuj, aby kurier zostawił Ci kopię. To jego obowiązek, a dla ciebie ważna informacja, z kim zawarłeś umowę.

Nie daj się zwieść zapewnieniom, że umowa zostanie przesłana później pocztą.

Jeśli pochopnie podpisałeś umowę, czujesz się wprowadzony w błąd, oferta jest niekorzystna – możesz od niej odstąpić!

Konsument ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni. Wystarczy wysłać oświadczenie przed upływem 14 dni. W oświadczeniu podaj imię i nazwisko, adres, numer telefonu, numer umowy i datę jej zawarcia. Podpisz się!

Możliwość ta dotyczy umów zawartych na odległość (przez telefon, Internet) lub poza lokalem przedsiębiorstwa, np. w domu konsumenta.