Dzisiaj jest: 27 marzec 2017
Imieniny obchodzą: Lidia, Ernest, Jan

Zmiany we władzach powiatu

16 lutego Rada Powiatu Będzińskiego na wniosek starosty Arkadiusza Watoły odwołała wicestarostę Emila Bystrowskiego i dwóch etatowych członków zarządu – Radosława Barana i Marka Mrozowskiego.  Powodem zmian był brak stabilnej większości koalicyjnej, brak współpracy oraz brak wspólnej wizji funkcjonowania Powiatu Będzińskiego i jednostek organizacyjnych.

Radni zdecydowaną większością przychylili się do wniosku starosty Arkadiusza Watoły. Podczas sesji obecnych było początkowo 22 radnych. Za odwołaniem wicestarosty Emila Bystrowskiego głosowało 15 radnych, 3 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Za odwołaniem Radosława Barana z funkcji etatowego członka zarządu głosowało 17 radych, 2 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Za odwołaniem Marka Mrozowskiego z funkcji etatowego członka zarządu głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Starosta wnioskował także o podjęcie głosowania nad uchwałami o wyborze wicestarosty oraz dwóch nieetatowych członków zarządu. Propozycja starosty dotycząca powołania dwóch nieetatowych członków zarządu w miejsce etatowych pozwoli na zaoszczędzenie w skali roku ok. 400 tys. zł, co w trudnej sytuacji finansowej Powiatu jest niezwykle istotne.

W pierwszej kolejności radni pochylili się nad wyborem wicestarosty. Jedynym kandydatem zgłoszonym przez starostę był rodowity będzinianin, pełnomocnik prezydenta Będzina - Sebastian Szaleniec. Za wyborem S. Szaleńca głosowało 21 radnych, 1 głos był przeciw.

Na nieetatowych członków zarządu wybrani zostali: Halina Mentel (21 głosów „za” i 1 głos wstrzymujący) oraz Rafał Pietrzyk (19 głosów „za”, 2 głosy przeciwne i 1 wstrzymujący).

Zmiany nastąpiły także w Radzie Powiatu Będzińskiego. Rezygnację z pełnienia funkcji wiceprzewodniczących złożyły: Dorota Kowalik i Urszula Płazak. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Będzińskiego zostali: Krzysztof Malczewski i Jan Mucha. Za wyborem Krzysztofa Malczewskiego głosowało 20 radnych, 1 głos był przeciwny, natomiast za wyborem Jana Muchy opowiedziało się 20 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Katarzyna Kieras

ul. Sączewskiego 6: +48 32 368-07-00 do 02