Dzisiaj jest: 22 styczeń 2019
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Spektakl "Rotmistrz Witold Pilecki" kolejny raz na scenie MOK-u

Sobotnie popołudnie, 14 listopada 2015 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach było niezwykłe. O godzinie 17.00 sala widowiskowa naszego Ośrodka Kultury wypełniła się osobami oczekującymi na spektakl pt.: "Rotmistrz Witold Pilecki" według scenariusza i w reżyserii Iwony Olszówki, w wykonaniu Grupy Teatralnej działającej w MOK-u.

Wzbudził on bardzo duże zainteresowanie widzów, którzy przyjechali między innymi z Wojkowic, Będzina, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Czeladzi, Sosnowca, Katowic, Jaworzna, Myszkowa, Tychów, Mikołowa, Oświęcimia i Szczyrku.

Spektakl rozpoczęła minuta ciszy, którą uczczono ofiary terrorystycznych ataków w Paryżu, do których doszło poprzedniego dnia.

Zaraz potem rozpoczęło się pełne emocji widowisko. Spektakl przedstawiał bohaterskie życie Rotmistrza, począwszy od jego szczęśliwego życia z rodziną w Sukurczach, poprzez czasy II Wojny Światowej, pobyt w Oświęcimiu, uczestnictwo w powstaniu warszawskim, pobyt we Włoszech oraz czasy powojenne: konspirację i warszawskie więzienie na Mokotowie. Sceny w KL Auschwitz, powstanie warszawskie oraz aresztowanie, brutalne przesłuchanie, pożegnanie z żoną i śmierć Rotmistrza wzbudził bardzo duże emocje. Oryginalne kostiumy, oszczędne wręcz surowe dekoracje, muzyka i prezentacje multimedialne w trakcie spektaklu oraz niesamowita gra młodzieży stworzyły emocjonującą całość. Spektakl został nagrodzony długimi owacjami na stojąco.

Widzowie mogli także obejrzeć wystawę dotyczącą życia i działalności bohaterskiego Rotmistrza, przygotowaną przez członków Stowarzyszenia Prawdziwy Wizerunek Jezu Ufam Tobie. Można było także zakupić książki o Rotmistrzu na stoisku Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento: Bogdan Wasztyl, Paulina Wądrzyk oraz Zbigniew Klima również byli obecni na spektaklu. Bardzo miłą niespodzianką było także pojawienie się na widowni członków rockowego zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA, który całkiem niedawno, bo 17 października zagrał niesamowity koncert na scenie naszego MOK-u.

Po spektaklu kilka słów na temat produkcji filmu pt. "Pilecki" oraz książki pt. "Pilecki - Śladami Mojego Taty" powiedział Pan Bogdan Wasztyl. Pojawiły się także kwiaty dla całej obsady spektaklu i obecnych gości. Nie zabrakło też głośnych okrzyków "cześć i chwała bohaterom" ze strony publiczności.

To było niezwykłe popołudnie, żywa lekcja historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z postacią bohaterskiego Rotmistrza Witolda Pileckiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. Warto było pracować nad spektaklem. Dla Niego, dla Rotmistrza, ponieważ był i nadal jest postacią ze wszech miar niezwykłą. Trzeba o Nim pamiętać.

• 2015_11_14_Stop_Pilecki_Wojkowiece001
  • 2015_11_14_Stop_Pilecki_Wojkowiece002