Dzisiaj jest: 20 lipiec 2019
Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim, Fryderyk

Goście z Hiszpanii w Będzinie

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie od wielu lat realizuje unijne projekty edukacyjne.

Od bieżącego roku szkolnego realizujemy dwuletni projekt Erasmus + „Ewolucja  ykorzystania różnych źródeł energii” ze szkołami średnimi z Puertollano w Hiszpanii i Chantonnay we Francji.  Projekt obejmuje różne działania szkolne i lokalne.

W marcu 17-osobowa grupa młodzieży wyjechała do Francji, gdzie miała okazję zwiedzić farmę wiatraków, elektrownię w Cordemais, Regionalny Park Narodowy w La Briere, miasta Nantes i Saint Nazaire. Zapoznaliśmy się ze sposobami pozyskiwania energii we Francji
z alternatywnych i konwencjonalnych źródeł.

Na przełomie maja i czerwca gościliśmy grupę 19-stu uczniów z Hiszpanii w Będzinie. W imieniu władz lokalnych powitali ich Starosta Będziński Arkadiusz Watoła oraz Naczelnik Wydziału Oświaty. Podczas wideokonferencji z udziałem młodzieży z Francji zaproszeni goście Elżbieta Guzikowska i Grzegorz Kwiecik, którzy reprezentowali firmę Tauron, przedstawili najnowsze rozwiązania technologiczne w elektrowni Łagisza. Uczestnicy wysłuchali też wykładu na temat odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić elektrownię szczytowo-pompową na Górze Żar oraz zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu. Dzięki wieloletniej współpracy z uczelniami wyższymi mogliśmy też zaproponować naszym gościom wykłady na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu.

W przyszłym roku szkolnym będziemy gościć grupę młodzieży z Francji, a uczniowie z Kopernika wyjadą do Hiszpanii.

Udział w tym projekcie gwarantuje nie tylko poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin nauki takich jak fizyka, chemia, geografia, ale również jest to niezwykła okazja do używania i nauki języków obcych w praktyce.

• img_01
  • img_02