Dzisiaj jest: 20 lipiec 2019
Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim, Fryderyk

Przyjaciele Dróg św. Jakuba gościli w Sławkowie

W sobotę 28 marca w Sławkowie spotkali się członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

Po posiłku w Austerii, goście udali się do Działu Kultury Dawnej MOK, gdzie zostali oficjalnie powitani przez burmistrza miasta Rafała Adamczyka. Mieli również okazję do krótkiego zwiedzenia muzealnej ekspozycji. Po południu natomiast, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Niwie rozmawiano między innymi o planach związanych z rozwijaniem i promocją Drogi św. Jakuba.

Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku (którym był m.in. specjalnie na tę okazję przygotowany tort w kształcie jakubowej muszli) informację o swoich działaniach przedstawili reprezentanci organizacji współpracujących ze stowarzyszeniem z obszaru zachodniej. Członkowie stowarzyszenia otrzymali też materiały związane z historią Sławkowa. Pierwszy dzień wizyty zakończył się wspomnieniami z drogi, czyli opowieściami o własnych doświadczeniach związanych z przemierzaniem szlaku.

W niedzielę z kolei, po mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, członkowie stowarzyszenia pod opieką Barbary Noryńskiej z Działu Kultury Dawnej MOK zwiedzili miasto.

„Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” to ponadregionalne stowarzyszenie, które zawiązało się 25 września 2009 roku we Wrocławiu. Skupia ono pielgrzymów, sympatyków Camino de Santiago i osób w różny sposób zaangażowanych w ożywienie, organizację, informację i promocję Drogi św. Jakuba w Polsce. Pamiętając o chrześcijańskich źródłach tradycji indywidualnego pielgrzymowania do grobów Apostołów, „Przyjaciele…” pielęgnują ekumeniczny charakter Szlaku, który jest także przestrzenią spotkania dla osób poszukujących drogi swojej duchowości nie tylko w Kościele. Stowarzyszenie stara się współpracować z innymi organizacjami i osobami – w kraju i za granicą – opiekującymi się Jakubowym Szlakiem. Poza odtwarzaniem nowych odcinków Drogi, ich oznakowaniem i promocją, stowarzyszenie udziela wszelkich informacji na temat Szlaku i związanych z nim wydarzeń. Prezesem stowarzyszenia jest Emil Mendyk.

• 2015_03_28_Camino_Slawkow 1
  • 2015_03_28_Camino_Slawkow 3